Pozvánka na květinový průvod Hlučínského majálesu

Tradičních studentských majálesů jste asi za svých studentských let příliš nezažili, proto vás lehce seznámíme s jejich historií a pozveme vás na Hlučínský majáles.

 

 

 

Historie majálesů

 Majálesy jsou tradiční studentskou slavností, které se konají na počest příchodu jara. Jejich historie sahá až do 15. století a váže se k rozmachu univerzit. Velmi oblíbené byly majálesy za Rakousko-Uherska, kdy si je téměř žádná univerzita nenechala ujít.

Za první republiky tradice majálesů oslabovala. Během éry socialismu majálesů výrazně ubylo, ale hlavně v 50. a 60. letech si vůči tehdejšímu režimu zachovaly opoziční ráz. Přesto byly bezpečnostními složkami výrazně kontrolovány a byly brány jako politická hrozba.

 Novodobou renesanci zažívají majálesy po roce 2000. Svůj majáles má každá větší univerzita a tradiční slavnosti se přesouvají také na střední školy a gymnázia.

 

 Pozvánka na Hlučínský majáles

Pokud budete chtít vidět tradiční majáles i s jeho průvodem, pak se ve čtvrtek 7. května vydejte do města Hlučín, které leží v malebné krajině na Opavsku.

Od 14:40 vyjde slavnostní průvod od místního gymnázia, který bude pokračovat městem a jeho cíl bude na nádvoří hlučínského zámečku. Tématem letošního průvodu jsou květiny, tudíž se můžete těšit na spoustu netradičních a originálních květinových kostýmů.

 

Program majálesu

Jakmile dorazí průvod na zámecké nádvoří, proběhne vyhlášení královny a krále majálesu, bude vztyčená májka a studenti hlučínského gymnázia předvedou zábavné scénky.

 Od 16:45 bude až do večerních hodin následovat bohatá hudební produkce. Zahrají především rockové ale i lehce jazzové kapely.

Harmonogram:

14:40-15:15    Průvod od gymnázia, májka na náměstí

15:20-16:20    Program gymnázia

16:45-17:30    Sækədʒəwiːə

17:55-18:40    David Stypka & Bandjeez

19:05-19:50    The Places

20:15-21:15    Neo Chess Sunny RNR Band

21:35-22:20    Staré pušky

22:45-23:30    Ajdontker

23:30-00:00    Repro hudba

Celý Hlučínský majáles pořádá nezisková organizace Ha Kultura, která je složena z dobrovolníků. „Ha Kultura bude mít na starost kompletní organizaci, studenti gymnázia si sami zorganizují průvod městem, vyhlásí krále a královnu majálesu, postaví májku a v úvodu majálesu budou mít vlastní program. Málokdo ovšem ví, že fungujeme jako dobrovolníci. V tom, co děláme, jsme částeční amatéři a pracujeme zadarmo bez nároku na nějakou odměnu, dodává Jana Stočková, místopředsedkyně spolku Ha Kultura a koordinátorka majálesu.

Vstupné na akci je dobrovolné. Svým příspěvkem podpoříte další ročník studentského majálesu.

Přijďte se 7. května odpoledne podívat na majálesový průvod a zábavné scénky studentů, mezi kterými mohou být právě vaše vnoučata.

Více informací naleznete na:

Facebook: https://www.facebook.com/events/1429540070679212/

Web: www.hakultura.cz/majales

 

Majáles plakát

Reklama