Pozor na dezinformace o koronaviru

Foto: Pixabay

S koronavirem 2019-nCoV se prostřednictvím sociálních sítí, internetových diskuzí i hromadných e-mailů šíří vlna dezinformací a falešných zpráv neboli „Fake News“. Některé jsou úsměvné, jiné bohužel vzbuzují strach a narušují důvěru v demokratický systém.

Reklama

Pro vysvětlení uvádíme přehled nejčastějších fake news a hoaxů o koronaviru.

Koronvavir má zajistit finanční prostředky pro Čínu

Jednou z konspiračních teorií je zpráva, že koronavirus je ve skutečnosti nástrojem, kterým čínská ekonomika vyláká značné finanční prostředky od zbytku světa. Cílem je získání kapitálu i ekonomické oslabení západních zemí.

Vysvětlení: Čínská ekonomika je nejsilnější ekonomikou na světě. Získávání finančních prostředků, například prostřednictvím zdravotnické krize nemá zapotřebí.

Lékem na koronavirus je pivo Corona

Další zprávy tvrdí, že lék na koronavirus 2019-nCoV je dávno znám. Má jim být mexické pivo Corona. Nemocní by měli denně vypít alespoň několik sklenic.

Vysvětlení: Jako vtipná historka v hospodě u piva zpráva poslouží skvěle. Smutnou skutečností ovšem je, že podle americké zpravodajské stanice CBS News mnoho lidé této naprosto neracionální zprávě věří.

Světové vlády omezí přístup k internetu

Do třetice vybíráme zprávu, která může v obyvatelích vyvolat nedůvěru ve stát, případně v demokratický systém. Falešnou zprávou je, že vlády západních zemí omezí lidem přístup k internetu, aby nebylo možné šířit „skutečnou“ pravdu o koronaviru.

Vysvětlení: Snad si vážně nemyslíte, že jsme součástí mezinárodního spiknutí? Pravdou je, že internetové společnosti, jako například Facebook se dlouhodobě snaží bojovat s šířením Fake News a dezinformačních zpráv.

Vysvětlení pojmů

Fake news – Falešné zprávy jsou druhem sdělení, které je založeno na cílené tvorbě a šíření dezinformačních zpráv. Fake news informují o takzvané „alternativní pravdě“, překrucují realitu a podporují nejrůznější konspirační teorie. Cílem fake news je vyvolání strachu, paniky i názorové rozdělení publika. Fake News se nejčastěji šíří prostřednictvím dezinformačních webů a sociálních sítí.

Hoax – Označení pro hromadné e-maily, které uživatelé varují před nebezpečím, sdělují mu „ověřené“ zprávy z vědeckých studií, zkušenosti jiných uživatelů a další informace, o kterých „média mlčí“. Zároveň hoaxy adresáta žádají, aby zprávu dále rozeslal. Nebezpečím hoaxů je, že vzbuzují falešnou důvěru, neboť přichází od přátel, kterým uživatel důvěřuje.

Reklama