Příznaky zvětšené prostaty jsou plíživé. Takže může delší dobu trvat, než si jich poprvé všimnete. V takové fázi už jsou ale většinou rozjeté a dost výrazně ovlivňují kvalitu vašeho života. Jaká je léčba zvětšené prostaty a zda existuje nějaká forma prevence vám povíme v tomto článku.
Prostata je nedílnou součástí mužského reprodukčního, ale i močového ústrojí. Jde o žlázu velikosti pingpongového míčku, která se nachází pod močovým měchýřem. Už její poloha tedy naznačuje, že má velký vliv na kvalitu močení.
Zvlášť ve středním věku, kdy je tělo už v nějaké míře opotřebované a dochází k poklesu hladiny testosteronu.
Jak poznat, že přišel její čas?
Co je to prostata?
Jak už bylo řečeno, prostata je žláza, která je pod močovým měchýřem. Její hlavní funkce spočívá v tom, že produkuje látky, které jsou klíčové pro přežití spermií. Také ale funguje trochu jako regulátor proudu moči. (Z toho důvodu mohou muži po operaci prostaty zaznamenat problémy s močovou inkontinencí.)
Prostatu může postupem času začít sužovat nezhoubné zvětšování, které nemá původ v rakovinotvorném bujení. Dalším (o něco horším) stavem je zánět prostaty, který může proběhnout buď akutně, nebo může jít o chronický stav. Nejhorší je ale rakovina prostaty, které by se dalo předejít včasnou prevencí. Jelikož jsou si tyto problémy ve svých symptomech často podobné, rozhodně se nevyplatí spoléhat se na vlastní sebediagnostiku.
Příznaky zvětšené prostaty
Normální zdravá prostata váží okolo 20-30 gramů. Když se zvětší, může vážit až úctyhodných 100 g. Což představuje obrovský rozdíl. (Pochopitelně také začne zabírat víc místa.)
Nejčastější příznaky zvětšené prostaty: https://www.uniprosta.cz/priznaky-zvetsene-prostaty/
Tím, že prostata obklopuje mužskou močovou trubici dochází ke zvětšení prostaty ven i dovnitř. To se posléze projevuje problémovým močením.
Typicky jde o:
- Neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř
- Noční močení
- Inkontinenci
- Přerušovaný proud moči
- Slabý proud moči
- Náhlé nutkání močit
- Bolestivé močení
- Krev v moči
Pokud pojmete podezření, že některé z těchto příznaků máte i vy osobně, objednejte se na prohlídku k urologovi, který krevje specialistou na mužské močové a pohlavní ústrojí. Urolog provede rychlou osobní prohlídku, odebere vám vzorek krve, ze kterého zjistí, zda nemáte zvýšenou hladinu PSA proteinu a může odebrat i vzorek moči. (Z toho lze zjistit, zda netrpíte infekcí a podobně.) Někdy může být součástí prohlídky i ultrazvuk, který lékaři umožní vidět, jak prostata vypadá, nebo zda na ní nejsou patrné nějaké abnormality, na které se nepřišlo při vyšetření pohmatem.
Následně vám poradí buď dlouhodobé užívání doplňků stravy na prostatu s vitamíny a bylinkami, nebo vám předepíše léky. (Na infekce prostaty se běžně předepisují antibiotika.)
Prevence zvětšení prostaty
Příčiny problémů s prostatou už znáte. Jak jim ale předcházet? Naprosto jednoduše. V první řadě absolvujte pravidelné preventivní prohlídky u urologa. Díky nim budete mít dobrý přehled o tom, že je s vámi všechno v pořádku.
Dále se doporučuje dodržovat zdravý pitný režim a zredukovat příjem kofeinu a alkoholu. Také je dobré chodit na toaletu pokaždé, když pocítíte nutkání si odskočit. S odchodem z ní nespěchejte, ale chvíli počkejte, abyste zjistili, zda vám v močovém ústrojí nezůstaly zbytky moči, které by se mohly brzy přihlásit o slovo. Dobrým nápadem jsou i Kegelovy cviky pro muže, které vedou k posílení pánevního dna, které má velký vliv na kvalitu vyprazdňování.
K tomu všemu ještě zkuste dlouhodobé užívání volně prodejných doplňků stravy, které jsou určené pro normální fungování močového ústrojí. Kromě bylinek často obsahují i vitamíny. Stárnutí tím sice nezastavíte, ale uděláte první krok k pozitivní změně.