Pověst o hradu Přimda vypráví o tajné lásce princezny a hraběte

Hrad Přimda, foto: Petr Kinšt, zdroj: wikipedia.org

Románský hrad Přimda se vypíná na vrchu Přimda 848 m n. m. v Českém lese. K jeho vzniku se váže pěkná pověst.

Reklama

Před mnoha a mnoha lety jeden německý císař měl krásnou dceru. K princezně zahořel láskou jeden z dvořanů a ta jeho lásku opětovala. Mladý dvořan byl však pouhým hrabětem a bylo zřejmé, že císař by k takovému sňatku nedal povolení. Mladý pár tedy uzavřel tajný sňatek a hrabě nechal jen v těžko přístupných hvozdech Českého lesa postavit hrad. Čeládku, která hrad vystavěla, nechal hrabě zahubit, aby nevyzradila polohu hradu. Na hradě pak žili mladí manželé pouze s několika sloužícími. Za několik let byl císař na lovu v Bavorském lese, zabloudil a dostal se až k hradu v Českém lese. Manželé císaře nepoznali, ale císař poznal svoji dceru a hraběte. Na hradě pobyl několik dní, a když poznal jak veliká je láska manželského páru, všechno jim odpustil, dal se poznat a manželé se vrátili na císařský dvůr. Hrad pak zůstal opuštěn.

Jako u mnoha pověstí i na této pověsti je zrníčko pravdy. Kronikář Kosmas uvádí, že v roce 1121 nějaký německý šlechtic na českém území postavil hrad. To se nelíbilo knížeti Vladislavu I., který hrad dobyl a posádku chtěl zahubit. Nakonec však německou posádku dal pouze vyhnat, hrad opravil a dosadil na něj českou posádku.

Přimda patřila mezi nejvýznamnější české královské hrady

Přimda patřila ve 12. až 14. století mezi nejvýznamnější české královské hrady. Zde byl taky vězněn přemyslovský kníže Soběslav II., nebo pozdější král Přemysl Otakar II. Hrad byl ve středověku rovněž sídlem loupežníků. Na konci 16. století jeho význam upadl a Přimda se postupně stala zříceninou. Z románského hradu se zachoval zbytek mohutné obytné hranolové věže, část bašty a zbytek opevnění. Kolem této zříceniny hradu se na ploše 32 hektarů rozkládá stejnojmenná rezervace Přimda. Je to smíšený pralesovitý porost s převahou buků, klenů a javorů.

V městečku Přimda na náměstí stojí vzácný románský kostel sv. Jiří, ve kterém na konci 19. století působil jako kněz spisovatel a národopisec Jindřich Šimon Baar. Před kostelem najdete sochu sv. Jana Nepomuckého.

V městečku se taky nachází krytý plavecký areál s plaveckým bazénem, tobogánem, dětským brouzdalištěm, dětskou skluzavkou, vodním hřibem, vířivkou, občerstvením, fitness centrem a soláriem. Průmyslová výroba se v městečku nerozvinula. Díky tomu se zde udrželo čisté prostředí a krásná příroda, vhodná k výletům, rekreaci a turistice.

Reklama