Pořizujeme si štěně – 2.část

Minulý článek jste se mohli dozvědět, co je potřeba připravit a promyslet před pořízením  štěňátka. Jenžem pelíškem a vhodným krmivem to nekončí, a tak paní doktorka Radka Žáčková z Veterinární kliniky Delta radí dál.

 

Reklama

 

 

Mějte prosím připraveno vodítko a obojek. I když se Vám zdá štěně ještě příliš maličké, věřte, že je dobré, aby si na ně štěně zvykalo již od malička. U malých plemen je vhodné místo obojku používat kšíry, protože tak předcházíme problémům s krční páteří, které někdy malá plemena trápí.

Štěně by v době odběru mělo být staré minimálně 7-8 týdnů. Zdravé štěně by mělo být veselé a zvídavé. Nemělo by mít žádný výtok z očí, z nosu, nemělo by mít průjem, kašel a nemělo by zvracet.

V tomto období by štěně mělo být několikrát odčervené a jednou naočkované, tyto informace by měly být napsané v očkovacím průkazu psa. Psi s průkazem původu (takzvaní papíroví psi) musí být buď čipovaní, nebo tetovaní.

První den po příchodu může štěně být smutné a pokňourávat, vždyť přichází do úplně nového prostředí a bylo odloučeno od matky a ostatních sourozenců. Postupně se musí seznámit se všemi členy rodiny, zvláštní opatrnost je třeba dbát na první kontakt s malými dětmi a s dalšími zvířecími členy smečky, zejména s druhým psem.

Pokud máme doma ještě jiného psa, mělo by dojít k prvnímu kontaktu a seznámení s ním mimo domácnost, abychom zabránili nežádoucímu teritoriálnímu chování staršího psa.

Až se u nás štěňátko trochu zabydlí, je čas se objednat k veterinárnímu lékaři. Pokud máte od původního chovatele očkovací průkaz, nezapomeňte ho vzít sebou, aby veterinář věděl, kdy bylo štěně očkováno a odčerveno. Lékař při první návštěvě zkontroluje celkový zdravotní stav štěněte. Zjistí, zda netrpí nějakou viditelnou vrozenou vadou, a podle stáří a zdravotního stavu štěněte naplánuje termín dalšího očkování a preventivní odčervení. Každý veterinář Vám jistě rád zodpoví všechny dotazy týkající se péče o Vaše štěňátko.

MVDr. Radka Žáčková – Veterinární klinika Delta

Reklama