Pořizujeme si kotě II.

Ny co dalšího je potřeba myslet při pořízení domácího mazlíčka? V dnešním článku se opět dočtete užitečné rady při pořizování koťátka od paní doktorky Radky Žáčkové z Veterinární klinika Delta v Praze.

 

 

 

Dále je nutné zabezpečit okna a balkon, zejména když bydlíme ve vyšším patře. V tomto případě je důležité upozornit, že pokud kočka vypadne nebo skočí z okna či balkonu, i když je to spojeno třeba i s vážným poraněním, nikdy se neponaučí a je schopna to udělat znovu.

Uvnitř bytu bychom měli zkontrolovat všechny prostory, kam je kočka schopná vlézt a zranit se, např. vršek kuchyňské linky, police, knihovny atd. Vše by mělo být dobře upevněné a neměli by zde být předměty, kterými by se mohla kočka poranit. Pozor bychom měli dát i na provázky, nitě, pytlíky a podobné věci, neboť kočky je velice rády požírají a mohou si tím způsobit vážná poškození zdraví, která nezřídka končí chirurgickým zákrokem. Velice oblíbené jsou mezi kočkami nabíječky na telefon, které rády koušou.

Nesmíme se zapomenout zaměřit na pokojové rostliny. Existuje celá řada květin, které jsou pro kočky jedovaté, např. diefenbachie, lilie, azalka, begonie, hyacint, jmelí, vánoční hvězda… Proto je nutné tyto rostliny z bytu odstranit nebo dát do míst, kam kočka nebude mít přístup.

Autor: R. Žáčková
Autor: MVDr. Žáčková

Klíčovou věcí pro chov kočky v domácnosti, kterou musíme mít předem připravenou, je kočičí záchodek. Každá kočka by měla mít svůj záchod. Pokud tedy máme doma koček více, měla by každá kočka mít svůj vlastní. Nabídka na trhu nám umožňuje vybrat si z celé řady záchodků, různých velikostí, tvarů, barev a materiálů. Stejně tak máme možnost výběru ze spousty druhů podestýlek, tzv. kočkolitů. Klasické podestýlky jsou směsi bentonitu, mohou být hrudkující nebo nehrudkující. Jejich nevýhoda je, že jsou poměrně prašné. Hrudkující stelivo po kontaktu s exkrementy vytvoří hrudku, která se dá odstraňovat ze záchodku postupně. Naopak nehrudkující  kočkolit se většinou odstraňuje najednou a vymění se za nový. Silikátové stelivo má tu výhodu, že není tak prašné a má i poměrně vyšší savost.  Existují I kočkolity na přírodní bázi, vyráběné z celé řady přírodních materiálů. Záchodek by měl být STÁLE na stejném místě a měli bychom ho pravidelně udržovat v čistotě, aby se pak nestalo, že kočka nám začne vykonávat potřebu někde jinde než na svém záchodku.

Dále bychom měli mít připravené misky na krmivo a na vodu. V obchodech jsou běžně k mání misky z různých materiálů – nerezové, umělohmotné, keramické, v různých velikostech a barvách. Nejvhodnější jsou misky, které se snadno udržují v čistotě.  Měly by být umístěné dále od záchodku, aby nedocházelo k znečištění krmiva a vody podestýlkou při zahrabávání exkrementů.

Krmení pro kočky je podobně jako pro psy ve formě granulí, kapsiček nebo konzerv. Zcela nevhodné je i přes všeobecně rozšířený mýtus dávat kočce mléko, jakékoliv mléčné výrobky nebo dokonce jídlo od stolu. Vždy používáme krmivo určené pro danou věkovou kategorii. Přechod na jiné krmivo by měl být vždy postupný, proto poprosíme původního chovatele, aby nás vybavil malým množstvím krmiva, na které kotě bylo zvyklé nebo nás přesně informoval, čím doposud kotě krmil. Buď u tohoto krmiva zůstaneme, nebo postupně během několika dnů přejdeme na krmivo jiné. S výběrem správného krmení Vám určitě rád poradí každý veterinární lékař. Dbejte na to, aby miska na vodu a na krmivo nebyly hned vedle sebe, protože některé kočky rády namáčejí tlapky do vody a stříkají vodu okolo a mohlo by dojít k znehodnocení krmiva.

Autor: R. Žáčková
Autor: MVDr. Žáčková

Na kotě bychom měli mít připravenou přepravku. Až si pro kotě pojedeme, je vhodné do přepravky umístit deku či ručník a savou podložku, protože je možné, že se nám kotě po cestě pomočí, vykálí nebo pozvrací. Přepravka nám v budoucnu poslouží k cestování či k návštěvě veterináře, proto kupujeme přepravku s rozměry podle předpokládané velikosti kočky v dospělosti.

Kočky jsou velmi hravá stvoření, proto jim připravíme i nějaké hračky. Zejména mají rády ty, které mohou honit po místnosti, pinkat si s nimi a kousat do nich, protože pokud hračky vydávají při hraní zvuk, je to pro kočky ještě větší zábava než hračky pasivní.

Nezbývá než Vám popřát, abyste si vybrali tu správnou kočku právě pro Vás a abyste s ní strávili, co nejvíce příjemných chvil.

MVDr. Radka Žáčková

 

 

 

 

 

Reklama