Pomoc plastické chirurgie v lékařství

Zdroj: www.sxc.hu
S rostoucím věkem přibývá zdravotních potíží. Ovšem ne vždy musíme mít vyšší věk, aby nás zdraví trápilo. V dnešním článku se zaměříme na onemocnění karpálního tunelu a jeho léčbu. V rámci této tématiky si také přiblížíme estetickou chirurgii.

 

Reklama
Syndrom karpálního tunelu

Onemocnění karpálního tunelu nás může postihnout ve stáří, ale stejně tak tímto onemocněním trpí čím dál více mladých lidí.

 

Jak se syndrom projevuje?

Typickým příznakem karpálního tunelu je brnění v jednom nebo více prstech ruky, které se v prvotní fázi projevuje v noci a po ránu. Příznakem může také být snížená citlivost prstů a horší obratnost ruky při jemných činnostech, jakými je zapínání knoflíčku nebo navlékání jehly. Mnohdy jsou tyto příznaky doprovázeny bolestí, která se šíří až do lokte či ramene. Více se o příznacích karpálního tunelu dozvíte zde.

Z tohoto lehčího stádia syndromu se postupem času stává vážné onemocnění, které může vést k omezené hybnosti ruky. Někdy přechod z raného do pokročilejšího stádia trvá jeden až dva roky, jindy klidně i deset let.

 

Lze karpální tunel léčit?

Tento syndrom většinou diagnostikuje neurolog, který vyšetřením zjistí přerušení vodivosti středového nervu. Při této diagnostice je jedinou možnou léčbou operace, kterou provádí neurochirurgie nebo plastická chirurgie zabývající se chirurgií ruky. Operativní zákrok je poměrně běžnou operací, ze které nemusí mít pacienti strach. Operace se provádí v lokální anestesii a většinou ambulantně. Tudíž po zákroku může jít pacient domů.

Úspěšnost operace je velmi vysoká. Uvádí se až 97 %. Návrat citlivosti, kvůli obnovení nervu zpravidla trvá déle, v rozmezí až několika měsíců. Kdo by se obával ceny operace, nemusí mít vůbec starosti, protože zákrok hradí zdravotní pojišťovna. Více se o léčbě dozvíte na stránce operace karpálního tunelu.

 

Estetická chirurgie

Od karpálního tunelu se přesuneme k dalšímu tématu, kterým je estetické chirurgie, také známá jako plastická chirurgie. Po vyslovení tohoto názvu se jistě mnoha z vás vybaví především operace prsou nebo nosu. Jenže odvětví plastické chirurgie je velmi široké.

 

Rekonstrukce prsu po nádorovém onemocnění

V dnešní době bohužel trpí mnoho žen nádorovým onemocněním prsu. Tyto nádory nejčastěji bývají zhoubné, a tudíž se mnohdy musí přistoupit k mastektomii neboli amputaci prsou. I když se jedná o zákrok, který poznamená ženu jak fyzicky, ale také po psychické stránce, důležitá je záchrana života a odstranění nádoru. Naštěstí odstranění prsu již není takové tabu jako před lety. Vždyť mastektomii podstoupily také populární hvězdy jako herečka Angelina Jolie nebo zpěvačka Anastacia.

A právě rekonstrukce prsu po nádorovém onemocnění vděčí za velké pokroky plastické chirurgii. V roce 1977 byl poprvé použit implantát k rekonstrukci prsu. Od té doby vzniklo mnoho metod rekonstrukce prsu, které využívají jak cizích materiálů, tak vlastních tkání. V zásadě se rekonstrukce prsu provádí buď bezprostředně po amputaci, nebo opožděně v rozmezí jednoho až dvou let.

Obecně hojení nového prsu probíhá bez větších potíží. Komplikace mohou souviset se špatným zdravotním stavem pacientky, na který má vliv obezita, porucha imunity či špatná životospráva. Komplikace však nepřesahují 15 % z provedených rekonstrukcí.

Ženy, které prodělaly rakovinu prsu tak již nemusí mít strach ze ztráty své ženskosti a mohou po léčbě prožívat opět plnohodnotný život. Více se o metodách rekonstrukce prsu dozvíte na internetové stránce kliniky Esthé.

 

Omlazující plazmaterapie

Mnoho z nás by rádo zastavilo čas nebo přinejmenším zmírnily jeho následky, které se na nás po mnoha letech života promítají. Máme vrásky kolem očí a úst, navíc dekolt nebo hřbety rukou také již nejsou jako za mlada.

Proces stárnutí nelze úplně zastavit. Díky novým metodám medicíny proti stárnutí však lze čas trochu pozdržet.

Pozdržet zub času lze díky plazmaterapii, která spočívá ve vyhlazení vrásek a rozjasnění pleti. Existuje mnoho metod plazmaterapie. Samotnou podstatou je oddělení naší vlastní plazmy z krve, její aktivace a následná aplikace pod vrásky, na čele, dekoltu nebo rukou. Takto aktivovaná krevní plazma je schopna uvolnit růstové faktory z krevních destiček a stimulovat jejich aktivitu.

Ošetření je časově nenáročné. Trvá zhruba půl hodiny, ale za to omladí pleť a udrží ji krásně svěží až osm měsíců.

 

V tomto článku jsme přiblížili, jak plastická chirurgie pomáhá při onemocnění karpálního tunelu, nebo při rakovině prsu. Jako zdroje informací byly použity stránkywww.esthe-plastika.czawww.plasticka-chirurgie-vrbicky.cz.

Reklama