Polyfenoly – když kvantita nic neřeší

Zdroj: Ogilvy a Mather Morava
Nakolik nám prospějí léčivé látky, vitamíny a doplňky stravy? Velký význam hraje zejména jedna důležitá vlastnost, a tou je jejich biologická dostupnost. Odborníci se v této oblasti aktuálně zabývají polyfenoly. Řekněme si, co jsou tyto látky zač a pro koho mohou být prospěšné.

 

Reklama

Polyfenoly patří k významným antioxidantům a nejúčinnějším přírodním látkám, které působí proti volným radikálům. Aktuálně je ve větší míře zkoumána trojice polyfenolů – kurkumin, resveratrol a mangiferin. Jsou zajímavé zejména pro diabetiky trpící neuropatickou bolestí[1].

 

Zázračný kurkumin a další

S kurkuminem jste se už rozhodně setkali a nejspíše o tom ani nevíte. Vybavíte si zářivou barvu hořčice nebo indického koření kari? Tu má na svědomí právě látka kurkumin získaná z kořene kurkumy. Kurkumin má antioxidační, protinádorové a protizánětlivé účinky. Dnes patří k jedněm z nejintenzivněji zkoumaných látek. Přitom se na českém trhu ještě donedávna téměř nepoužíval, mangiferin nebyl dostupný vůbec a resveratrol pouze v indikaci menopauzy a prevenci aterosklerózy.

Jejich zásadní problém až donedávna spočíval v jejich nízké biologické dostupnosti. To znamená, že tělo bylo schopno využít jen minimum podané látky. O tom, že by mohly hrát významnější roli v problematice neuropatické bolesti, se začíná diskutovat právě v souvislosti s razantním vylepšením jejich vstřebatelnosti. Jak? Odborníci zjistili, že vstřebatelnost těchto látek se daří mnohonásobně navýšit přidáním speciálních látek – lecitinu a piperinu.

Kurkumin s usnadněným vstřebáváním ideálně v kombinaci s dalšími přírodními polyfenoly, jako je resveratrol či mangiferin, je tedy možné použít jako doplněk terapie neuropatické bolesti, především u pacientů s diabetickou neuropatií, syndromem karpálního tunelu nebo ischiasem. Uvedených poznatků využívá nový přípravek Neuritogen obsahující polyfenoly ve formě s vylepšeným vstřebáváním.

Své výsledky přinášejí také první klinické studie, např. studie[2] prokazující významný pozitivní vliv kurkuminu na neuropatickou bolest u pacientů se syndromem karpálního tunelu a ischiasem.

 [1] Neuropatická bolest vzniká v důsledku postižení periferního či centrálního nervového systému. Analgetika na tento druh bolesti nezabírají a v současné době neexistuje ani žádná účinná léčba a prostředky k tišení bolesti.

[2] Di Pierro F, Settembre R: Safety and efficacy of an add-on therapy with curcumin phytosome and piperine and/or lipoic acid in subjects with a diagnosis of peripheral neuropathy treated with dexibuprofen: http://www.dovepress.com/safety-and-efficacy-of-an-add-on-therapy-with-curcumin-phytosome-and-p-peer-reviewed-article-JPR

Lucie Paseková

Reklama