Pojišťovna přispívá na inkontinenční pomůcky. Poradíme, jak na to!

Zdroj: Pixabay.com

Se samovolným únikem moči se potýká zhruba čtvrtina populace. Téměř polovina řeší inkontinenci ale nesprávnými výrobky. Mnozí ani netuší, že na inkontinenční pomůcky mohou zažádat u své zdravotní pojišťovny o příspěvek. Za nevědomostí a špatnou léčbou často stojí velký ostych.

Reklama

Samovolný únik moči je pro mnohé tabu. Lidé se za inkontinenci stydí. Není divu, že o tom, že zdravotní pojišťovna přispívá na inkontinenční pomůcky, ví jen 48 % pacientů.

3 nejčastější mýty o inkontinenci a příspěvku od pojišťovny

S nevědomostí a s ostychem jdou ruku v ruce i mýty. O inkontinenci se toho mnoho napovídá. Bohužel často se jedná o polopravdy či dokonce lži. Jaké nejčastější tři mýty o úniku moči a příspěvku od pojišťovny mezi lidmi kolují?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

1. O příspěvek od pojišťovny mohou žádat jen starší lidé, ZTP a imobilní inkontinentní pacienti. NE!

Pojišťovny příspěvek poskytují každému, kdo trpí inkontinencí. Jedná se tedy o osoby každého věku, které mají s únikem moči problém i při běžných činnostech.

2. Inkontinenční vložky lze nahradit těmi menstruačními? NE!

Obyčejné menstruační vložky jsou určeny pro menstruační krev. Té není takové množství jako uniklé moči. Inkontinenční vložky pohlcují nepříjemných pach a absorbují zhruba 900 ml tekutiny. Záleží na konkrétním typu.

3. Pro příspěvek na pomůcky musíte zajít na příslušný úřad. NE!

Poukaz na inkontinenční pomůcky získáte od odborníka, kterým může být praktický lékař, urolog, neurolog, gynekolog nebo geriatr. Není potřeba tedy chodit na žádný úřad, ani pojišťovnu.

Jak postupovat při žádosti o příspěvek?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Nejdříve je nutné zajít k lékaři, který vám poví, jakým stupněm inkontinence trpíte. Zároveň by vám měl i poradit, jaké zdravotní pomůcky budou pro vás ty pravé. Odborník vám předepíše jeden druh inkontinenčních pomůcek na jeden poukaz. Poukazů můžete mít více. Vystavují se většinou na 1 až 3 měsíce.

S poukazem následně zajdete do lékárny nebo výdejny zdravotnických potřeb. Pokud se vejdete do finančního limitu stanoveného pojišťovnou, pak nic nedoplácíte. Finanční limit se dozvíte od svého lékaře, popřípadě pojišťovny.

Například zdravotní pojišťovna VZP má finanční limity stanoveny podle stupně inkontinence:

I. stupeň – občasný únik moči

Příspěvek je možné využít na vložky pro lehkou inkontinenci, a to na 150 ks za měsíc. Maximální výše příspěvku činí 450 Kč.

II. stupeň – častý únik moči

Příspěvek je možné využít na vložné pleny, a to na 150 ks za měsíc. Maximální výše příspěvku činí 900 Kč.

III. stupeň – trvalý únik moči

Příspěvek je možné využít na plenkové kalhotky, a to na 150ks za měsíc. Maximální výše příspěvku činí 1 700 Kč.

 

Reklama