Pohyb mezi patry usnadňují schodišťové sedačky

Dokud nám zdraví dovolí se bez obtíží pohybovat, ani se neuvědomíme, kolik je kolem nás překážek. Pokud je ale člověk odkázán na pohyb za pomocí berlí nebo invalidního vozíku rázem je každý pohyb obtížný a vysilující. Náročné jsou nejen cesty k lékařům, do obchodů nebo na úřady, ale pohyb je obtížný i doma.

Zhoršená pohybová schopnost doprovází většinu obyvatel starších 70 let. Samotný pohyb je vysilující a mnohdy i nestabilní. Samostatnou mobilitu do určité míry zvyšují podpůrné hole nebo invalidní vozíky. I přesto ale vyvstávají nové problémy, například se zdoláváním schodů.

Domácí bezbariérový přístup

Naštěstí většina lékařských zařízení, úřadů i obchodů je vybavena bezbariérovými vstupu v podobě nájezdové rampy nebo schodišťové plošiny. Jiné je to ale s dostupností do vlastního bytu či rodinného domu.

V těchto případech se neobejdeme bez stavebních úprav vyžadující domácí výtah pro vozíčkáře. Ty se v případě rodinných i bytových domů bez výtahů instaluje většinou z venku. Pokud ale potřebujete překonat schody přímo ve vašem bytě, jsou jediným možným řešením schodišťové sedačky nebo schodišťové plošiny. Ty umožní překonat shody bez námahy a rizika upadnutí.

Předností schodišťové sedačky je minimum místa potřebného pro uchycení systému a možnost instalace na téměř kterémkoliv schodišti.

Příspěvky na schodišťové sedačky a bezbariérovou úpravy bytu

Instalace schodišťového systému nebo hydraulický výtah ulehčující mobilitu není zrovna nejlevnější investicí. Cena pořízení se pohybuje v řádech desetitisíců. Naštěstí zde handicapovaným osobám, včetně seniorů se sníženou pohybovou schopností, pomáhá stát. Na úpravu bytu pro bezbariérový přístup poskytuje příspěvek až do výše 70 % nákladů. Více informací o příspěvku na bezbariérovou úpravu bytu se dozvíte v článku „Získejte dotaci na schodišťové sedačky“.

Kde pořídit domácí výtahy?

Plošiny pro invalidní vozíky a schodišťové systémy jsou specifickým zařízením, která vyžadují odborné navržení a profesionální instalaci. Více než 23 let se na výrobu, servis a montáž plošin pro osoby s omezenou pohyblivostí specializuje česká firma Garaventa Lift s.r.o.

Produkce společnosti Garaventa Lift zahrnuje vertikální plošiny, výtahy a širokou řadu schodišťových plošin a sedaček. Schodišťové sedačky usnadňují náročné zdolávání schodů zejména v domácích interiérech, zatímco schodišťové plošiny se instalují na venkovní schodiště s dostatkem místa.

Součástí služeb je odborné poradenství a návrh optimální instalace s minimálními nároky stavebních prací. A právě pouze minimální stavební úpravy s sebou nesou výhodu rychlé instalace a hlavně snížení nepořádku a celkových nákladů. Plošina pro vozíčkáře, která vám usnadní pohyb, proto může být součástí i vaši domácnosti.

Reklama