Podzimní výlety na nejkrásnější vinice Evropy

Zdroj: sxc.hu
Podzim je dobou sklizně a oslav vína. Milovníci tohoto nápoje z hroznů na tento čas nedočkavě čekají a vyrážejí za poznáním. Právě na podzim mohou spojit potěšení z pití dobrého vína s vychutnáváním jedinečných cestovatelských zážitků. Proto jsme pro vás připravili seznam nejzajímavějších vinařských oblastí, které stojí za návštěvu.

 

Reklama
Jižní Morava láká na cykloturistiku

 

Mikulovská vinařská oblast patří mezi jednu z nejstarších v Evropě. Vinná réva se zde pěstuje již od dob Keltů. Tuto nejjižněji položenou vinařskou podoblast proslavil Ryzlink vlašský včetně odrůd Pálavy a Aurelia, které zde byly vyšlechtěny. Na jižní Moravě si nenechte ujít pohled na samotné vinohrady, památkové rezervace vinných sklepů nebo sklepní uličky, ale i různé vinařské expozice, výstavy či veletrhy. Pokud jste vyznavači zdravého životního stylu, oceníte možnost spojení degustace vína s pohybem v krásné přírodě. Tímto územím totiž prochází několik vinařských naučných stezek. Sluncem zalitá rovinatá krajina je rovněž ideální k turistickým výletům. Nezapomeňte navštívit zámek Mikulov, Lednice či Valtice. K podzimu patří také vinobraní, kdy celoroční úsilí vinařů vrcholí sklizní úrody. Mezi ta nejslavnější a nejnavštěvovanější patří Pálavské a Znojemské či Valtické, které propuká začátkem října. Čtyřdenní cykloturistický pobyt v této lokalitě se dá pořídit již za 2 500 Kč na osobu.

Na Slovensko za vínem i vážnou hudbou

Slovenská vinařská produkce je soustředěna v několika vinařských oblastech, z nichž nejrozsáhlejší je Malokarpatská. Vinohrady Malokarpatské oblasti, jejíž první vinice vysadili již Keltové, se rozprostírají na svazích Malých Karpat od Bratislavy až po Horní Orešany. V této významné vinařské oblasti se pěstují bílé moštové odrůdy Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Burgundské bílé. Co se týče modrých odrůd, je to zejména Frankovka a Svatovavřinecké. Sortiment doplňují Müller-Thurgau, Sylvánské zelené, Dívčí hrozny nebo Chardonnay. Návštěvu klenotu slovenského vinařství je možné spojit s prohlídkou jednoho z nejmladších hlavních měst na světě, Bratislavy, která leží nedaleko. Za návštěvu určitě stojí dominanta města, Bratislavský hrad, tyčící se nad starým městem, gotická katedrála známá jako Dóm svatého Martina, Primaciálny palác či historická budova Slovenského národního divadla. Milovníci vážné hudby jistě ocení v pořadí již 49. ročník Bratislavských hudebních slavností. Jde o nejvýznamnější festival vážné hudby na Slovensku, který se koná na přelomu září a října. Za 3 dny s polopenzí zaplatíte v hlavním městě již od 100 eur.

 

 

Reklama