Podzimní rady pro seniory: Jak se bránit nachlazení?

Jako každý rok jsme s nadcházejícím podzimem upozorňováni na nutnost posilovat svoji imunitu. Pokud i my sami procházíme podzimem svého života, měli bychom na zvyšování obranyschopnosti dbát dvojnásob.
Co ohrožuje seniory?

S postupným stárnutím našeho organismu dochází ke změnám tělesných funkcí. Ty jsou způsobeny zejména zpomalováním metabolických pochodů a regenerace. Zároveň se zhoršenou schopností obnovy se s přibývajícím věkem zhoršují také imunitní funkce. Navíc většina lidí nad 60 let užívá pravidelně nejrůznější léky. Ty mohou nepříznivě ovlivňovat schopnost lidského těla bránit se virům a bakteriím. Přitom právě u lidí v seniorském věku může obyčejná viróza vést k závažným zdravotním komplikacím. „V současnosti se na trhu nabízí mnoho potravinových doplňků podporujících imunitní systém, které mohou užívat i lidé v důchodovém věku. Záleží na každém, zda se rozhodne pro vitaminy a minerály, pro preparát s extraktem nějaké účinné byliny anebo pro jejich kombinaci,“ říká Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica.

Osvědčený pomocník

Vitamin C je nezbytný k životu a plní mnoho funkcí, které udržují tělesné zdraví. Předně přispívá ke správnému fungování imunitního systému. To je velice důležité zejména během chladných ročních období. Dále napomáhá k tvorbě kolagenu a k správné funkci krevních cév, dásní, pokožky, zubů, chrupavek a kostí. Vitamin C se nachází v některých druzích ovoce a zeleniny, ale jeho množství v těchto plodech závisí na mnoha faktorech. Je tudíž velice těžké odhadovat množství látky v ovoci a zelenině, které v zimě kupujeme. Zvláště pokud neznáme podmínky pěstování, distribuce a skladování, je to skoro nemožné. Proto je v rizikových ročních obdobích vhodné sáhnout po doplňcích stravy, které konkrétní množství vitaminu C zaručují.

Pozor na mléko

Pokud nechceme spoléhat jen na samotný vitamin C, můžeme zvolit přípravky, které obsahují jeho kombinaci s minerálními látkami. Vhodný je zinek a vápník. Vitamin C ve spojení s těmito látkami zlepšuje fungování imunitního systému, přispívá ke správné látkové výměně a chrání buňky před oxidačním stresem. Zinek navíc pomáhá zachovat zdravé vlasy, nehty a pokožku. Vápník je zase potřebný na udržení zdravých kostí a zubů. Právě v seniorském věku je potřeba hledat kvalitní zdroj vápníku. Příliš častá konzumace mléčných výrobků, ve kterých se vápník přirozeně vyskytuje, totiž může nadměrně zatížit trávicí systém staršího člověka.

Indiáni doporučují

Při střetu s virovou nákazou nám mohou vedle vitamínů pomoci také bylinky. V současné době patří k nejrozšířenějším bylinám používaným v boji proti nachlazení a viróze Echinacea purpurea neboli třapatka nachová. Jedná se o vytrvalou, asi 1 metr vysokou rostlinu. Pochází ze severní Ameriky, kde ji údajně při boji s rýmou používali už indiáni. Extrakt z Echinacea purpurea působí uklidňujícím účinkem na hrdlo, hltan a hlasivky. Kromě klasických tablet existuje také ve formě pastilek na cucání nebo tabletách, které se rozpouštějí ve vodě. Právě pastilky a šumivé tablety ocení hlavně starší lidé, kterým může polykání tablet působit těžkosti. Navíc pokud se rozhodnou pro tablety rozpustné ve vodě, podpoří svůj pitný režim, který mnozí senioři jen stěží dodržují.

 

Reklama