Pergola přidá vaší zahradě na kráse

Zahradní pergoly stejně jako altány, o kterých jsme psali dříve, slouží k pohodlnému posezení a oddělení části zahrady například od hospodářského prostoru či od sousedova pozemku. Ale jejich hlavní funkcí je poskytnout oporu pro popínavé rostliny.

 

 

Díky stavebnicovému systému nabízí pergoly nepřebernou paletu možností jak si sestavit pergolu přesně podle našich potřeb. Pergoly se staví z volně stojících dřevěných sloupů (můžou být i ukotvené) které jsou nahoře propojeny dřevěnými příčkami.

Tyto lehké a vzdušné dřevěné stavby slouží hlavně jako ozdobný prvek a pro růst popínavých rostlin. Pergoly jsou také vhodným architektonickým doplňkem k dalším zahradním stavbám, kterými jsou například zahradní altány nebo otevřené verandy.

Pergoly se hojně budují k vnějším stěnám domu, na terasy nebo do rohových koutů. Nejen, že tyto krásné stavby jsou na pohled elegantní a vzdušné, zároveň poslouží k příjemnému posezení.

Konstrukce pergoly se kotví k opěrné stěně. U samostojných pergol se pro pevné uchycení využívají kotvící trny nebo betonové patky. Podlahu pergol je dobré mít vydlážděnou, dřevěnou nebo aspoň zpevněnou upěchovaným štěrkem. Určitě nenechávejte v pergole, která bude sloužit k posezení, samotnou hlínu. Po dešti by zůstal jen bahnitý podklad.

Zastřešení pergoly

Přejeme-li si mít nerušené posezení i za deště, není žádným problémem samotné zastřešení pergoly. Můžeme zvolit jak částečné nebo úplné zastřešení. Jako střešní materiál se používá polykarbonát, který může být jak v průhledném nebo tmavém provedení, dále se užívají materiály jako makrolon, ondex nebo přírodní rákos.

 Popínavé rostliny

Celkový pohled na pergolu zpříjemní kvetoucí popínavé rostliny jako Plamének, Trubač, Zimolez neboli kamčatská borůvka anebo popínavé růže či netradiční kiwi. Klasikou mezi pergolovými rostlinami je vinná réva. Pohled na její dozrávající plody vždy potěší.

Reklama