Období sucha jsou tu. Poradíme, jak šetřit s vodou na zahrádkách i doma.

Zdroj: Pixabay.com

Období sucha nejsou v létě v Česku bohužel výjimkou. Vodohospodáři i letos upozorňují na ubývající podzemní vody a snižující se průtoky řek. Je tedy na čase začít s vodou šetřit, a to nejen na zahrádkách, ale i doma.

Reklama

 

Zalévat úrodu na zahrádkách pitnou vodou je nešvarem mnohých. Pokud se řadíte mezi ně, pak kohoutkovou vodu vyměňte za dešťovou. Zalévání s dešťovkou je nejen ekologičtější, ale pro rostliny a úrodu také vhodnější. Dešťová voda je měkčí a květiny i zelenina ji lépe zužitkují.

 

Jak šetřit s vodou na zahradě?

Dešťovou vodu můžete čerpat díky praktické jímce, studně, nebo obyčejnému sudu. Ten stačí dát pod okap a čekat, až se naplní. Pokud ale chcete vodu ušetřit a bojíte se, že brzy bude nejen sud prázdný, vsaďte na automatický závlahový systém. S ním ušetříte až  70 % vody. Navíc díky němu si snadno nastavíte zalévání na ráno, kdy slunce ještě není tolik silné a rostliny tak dokážou vodu lépe vsáknout.

Zalévejte ráno nebo večer, voda se ze země méně vypařuje než v pravé poledne.

Vhodné je se na sucha připravit předem. Pokud jste to letos již nestihli, pak pamatujte, že se vždy vyplatí na jaře půdu provlhčit. Postup provlhčení je jednoduchý, do hloubky asi 25 centimetrů půdu smíchejte s organickým substrátem. Ten dobře absorbuje a zadržuje vodu.

Ti, kteří se nestihli připravit na jaře, by měli během léta častěji mulčovat. Kolem rostlin pravidelně dávejte posekanou trávu, drcenou kůru nebo kompost. Vrstva mulče zabrání prosychání a přehřívání půdy, navíc pomáhá udržovat v půdě vlhkost.

 

Jak šetřit s vodou doma?

Šetřit s vodou nemusíte jen na zahrádkách, šetření se vyplatí i doma, a to jak z ekologického, tak i z finančního hlediska. Pravidlem číslo jedna je, zapomeňte v létě na horkou vanu. V letním období se raději jen sprchujte a ve vodě relaxujte u rybníka nebo na koupališti.

Při sprchování spotřebujete až 50 litrů vody, při napuštěné vaně i 200 litrů.

Častým nešvarem je v létě také odtáčení studené vody. Pokud při nalévání vody z kohoutku čekáte, až odteče studená, pak ji nechte odtéct alespoň do konve na zalévání květin. Chytrým řešením také je odtočenou vodu dát do ledničky a vypít zchlazenou později.

 

Jak dále ušetřit litry vody ročně?

Dále můžete uspořit vodu díky vaření v páře, mytí ovoce a zeleniny v dřezu místo pod tekoucím kohoutkem a pákovým bateriím, které šetří vodu i energii spotřebovanou na její ohřev.

A nakonec nezapomeňme také na klasiku, která je často opakována, ale stále platí. Hlídejte si nejen přes léto protékající záchod, kapající kohoutek a při čištění zubů nenechávejte puštěnou vodu.

Reklama