Nepříznivé statistky civilizačních onemocnění. Jak se proti nim bránit?

Průměrná délka zdravého života je v České republice 63 let. Se stářím jsou bohužel spojeny zdravotní obtíže a rizika, s nimiž se starší organismus nedokáže vyrovnat tak dobře jako dříve. tělo ochabuje, ztrácí sílu i výkonnost a provází jej změny, které komplikují život. Přinášíme přehled nejčastějších zdravotních obtíží a rady na vhodnou prevenci.

Častá kardiovaskulární onemocnění

Statistiky ukazují, že procento nemocnosti seniorů u nás je nezvykle vysoké. Jedním či více chronickými problémy totiž trpí přes 90 % lidí starších 70 let. Nemocné srdce a cévy přitom ohrožují až 75 % seniorů starších 65 let, přičemž polovina z nás má zvýšený tlak.

Bezmála 20 % z nás trápí zažívacími problémy a cukrovka. S nemocnými klouby a kostmi si zase musí poradit více než 42 % seniorů. Lékaři v tomto případě nejčastěji diagnostikují osteoporózu, kdy jsou kosti křehčí a lámou se. Ohebnost kloubů a celkovou pohyblivost ztěžuje artróza a objevuje se i snížená obratnost a schopnost koordinace těla.

„Častou komplikaci představuje také inkontinence, tedy problém s udržením moči, která postihuje více než 200 tisíc lidí ve věku nad 65 let. Kolem 60 let jsou ohrožené také ženy rakovinou prsu. Nádory se přitom vyskytují u 4 % seniorů,” vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Ne všechny zdravotní obtíže jsou ale chronické, přestože často bývají následkem dlouhodobě zakořeněného problému. S akutní příhodou se setkají až dvě třetiny seniorů, přičemž zhruba 20 % je každoročně hospitalizováno.

Muži versus ženy

Údaje Českého statistického úřadu také ukazují, že obecně zdravější jsou ženy. Jejich průměrná délka zdravého života je totiž 64,6 let, zatímco u mužů je to 62,2 let. Ženy jsou také hospitalizovány v průměrně vyšším věku. Pro představu, s diagnózou nemoci oběhové soustavy se ženy setkávají průměrně v 71 letech, muži již v 66 letech.

Nejvyšší rozdíl je přitom v oblasti poranění, otravy a následků vnějších příčin, kdy rozdíl mezi seniory a seniorkami je téměř 14 let. Oproti tomu například Alzheimerovou chorobou trpí podle Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR až 67 % žen.

Také inkontinencí trpí dvakrát častěji ženy než muži. Významný podíl na zdraví ve stáří mají také fenomény, s nimiž tradičně zápasí obě pohlaví. Jedná se o menopauzu u žen a andropauzu u mužů. „Zatímco ženy se musejí vyrovnávat s utlumením funkce vaječníků a sníženou produkcí hormonu estrogenu, které vyvolávají návaly horkosti, výkyvy nálad a celkovou emocionální labilitu, u mužů dochází častěji k úbytku svalové hmoty, fyzické výkonnosti a zvyšující se únavě. Přesto může mít část mužů podobné problémy jako je tomu u žen, tedy již zmiňované návaly či náladovost. Muži zároveň začnou přicházet o vlasy a zeslabuje se pokožka, proto jsou pro stáří typické kouty nebo pleš. V oblasti břicha se také začíná výrazněji ukládat tuk a dochází k oslabení kostní hmoty. Andropauzu doprovázejí i srdeční a cévní onemocnění a zvyšuje se riziko cukrovky,” přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám nabízí přírodní preparát Sarapis plus a mužům preparát Sarapis pro muže. Oba výrobky obsahují mateří kašičku, která má pozitivní vliv na přechod jak u žen, tak u mužů.

 Nezapomínejte na prevenci zdraví

 Velký význam pro zdraví v seniorském věku má životní styl, stravovací návyky, fyzická aktivita a pohyb v čistém prostředí, kde na organismus nepůsobí škodlivé látky. Předejít dalším klasickým problémům, s nimiž se lidé staršího věku setkávají, například bolestem při chůzi, zadýchávání nebo ochabování svalů, můžeme pravidelným fyzickým tréninkem a utužováním těla a svalstva v průběhu celého života. Skryté závažnější nemoci lze také odhalit pravidelnými preventivními prohlídkami u lékaře a neignorováním příznaků, které mohou signalizovat možné budoucí obtíže.

Reklama