Je přirozené, že s přibývajícím věkem ovlivňují náš běžný život nejrůznější neduhy, ale zjištění, že většina seniorů se potýká s dlouhodobými či dokonce s trvalými onemocněními, je více než alarmující. Téměř polovinu populace seniorů sužují bolesti spojené se závažným postižením kloubů a kostí, dochází k postupnému zhoršování zraku, ztrátě přirozené energie a vitality, objevit se mohou i zažívací potíže a u mužů problémy spojené s prostatou. Pokud se k těmto neduhům přičte i u seniorů velmi častý jev v podobě podvýživy, může být nenávratně ohroženo fungování celého organismu.
Pohybové obtíže
S narůstajícím věkem dochází k přirozenému a postupnému snižování pohybové schopnosti a výkonnosti, která bývá často doprovázena bolestí kloubů a kostí. Onemocnění kloubů patří mezi nejrozšířenější choroby naší civilizace, ať už se jedná o artrózu či artritidu, obě nemoci bývají často velmi bolestivé a poškozují náš pohybový aparát. Tělesné změny v důsledku stárnutí postihují i kosti, kdy zejména ženám po menopauze ubývá kostní hmota a kosti se stávají křehčími a snadněji se lámou. Příznaky doprovázené s postižením pohybového aparátu se projevují zhoršenou koordinací a potížemi či bolestmi při běžné pohybové aktivitě. Objevit se mohou i poruchy chůze, které ve spojení s náhlým pádem vždy představují, zejména v seniorském věku, vážnou komplikaci, která téměř vždy skončí zlomeninou a následným upoutáním na lůžko. Z řady výše uvedených neduhů spojených s postižením pohybového systému lze do jisté míry bojovat. Ať už cvičením, správnou a zdravou životosprávou nebo v rámci preventivního opatření zásobit tělo vhodně zvolenou kloubní výživou, která přispívá ke správné funkci našich kloubů a kostí, zejména účinné jsou tyto složky:
GLUKOSAMIN je tělu vlastní bazická sloučenina, která vzniká z glukózy. Je součástí kloubních chrupavek, kde napomáhá pružnosti a odolnosti. Glukosamin se vstřebává z trávicího traktu, přičemž jeho dostatečné množství eliminuje stářím se prohlubující omezení hybnosti kloubů.
HYDROLYZOVANÝ KOLAGEN je bílkovina živočišného původu, která se vyskytuje v kostech a vazivových tkáních (šlachy, vazy, klouby, kůže, vlasy). V přirozené podobě je znám především jako želatina. Ta je však pro člověka ve své přirozené podobě nestravitelná. Pro možnost využití kolagenu prochází procesem zvaným hydrolýza, která zajistí schopnost vyšší stravitelnosti a využitelnosti lidským organismem. Hydrolyzovaný kolagen se samostatně používá především pro prevenci a léčbu pohybových potíží.
METHYLSULFONYLMETHAN je organická sloučenina síry používaná v doplňcích stravy určených na potíže s klouby pro výživu chrupavky. MSM je zároveň důležitá složka při syntéze kolagenu. Je doporučován při zánětlivých onemocněních kloubů, svalů, ale též při alergiích. MSM je velmi dobře vstřebáván do organismu a zároveň je z těla vylučován velmi pomalu. Známé jsou také jeho antioxidační účinky, pozitivně působí na vlasy a kůži. Urychluje hojení zjizvených tkání, které zároveň změkčuje.
Zhoršení zraku
Oční onemocnění bývají většinou zapříčiněné přibývajícím věkem a nejsou nikterak ojedinělá. Pokud se ale včas neléčí, může dojít k závažným poruchám zraku nebo oslepnutí. Mezi časté oční onemocnění patří především šedý a zelený zákal nebo onemocnění sítnice. Ačkoliv můžeme zrak označit za nejdůležitější smyslový orgán, péči o naše oči začínáme řešit až v případě, pokud se vyskytne problém se zrakem. Proto se vyplatí vsadit na včasnou prevenci, která nám může pomoci oddálit přirozené zhoršování zraku v souvislosti s postupným stárnutím. Péči o zrak by měla být věnována náležitá pozornost, jeho poškození či ztráta nám dokáže navždy nenávratně změnit celý život. Ale přesto téměř polovina české populace podceňuje preventivní prohlídky a pravidelné oční vyšetření zanedbává.
Víte, k čemu slouží AMSLEROVA MŘÍŽKA?
S její pomocí můžete objevit malé oční defekty anebo změny při makulární degeneraci. Mřížku používejte alespoň 1x týdně. Pokud používáte brýle na čtení, mějte je při práci s mřížkou správně nasazené. Nejprve si zakryjte jedno oko a pozorujte mřížku ze vzdálenosti cca 30 cm. Sledujte černý bod uprostřed obrázku. V případě, že vidíte mřížku kolem jako pravidelnou, je vše v pořádku. Pokud vidíte mřížku deformovaně, je nejvyšší čas oznámit změny svému očnímu lékaři (nejlépe, když si poznamenáte v mřížce místo, kde k deformaci dochází). Test provádějte pro každé oko zvlášť po dobu několika vteřin a vždy ze stejné vzdálenosti a při dobrém osvětlení.
Potíže s prostatou
K přirozené součásti mužského stárnutí patří i potíže spojené s prostatou, které se věkem stupňují. Je to téma, o kterém se muži zdráhají mluvit, často přehlížejí své obtíže, přestože jim zvětšená prostata snižuje kvalitu života. Za vznik zvětšené prostaty může především věk pacienta a zvýšená hladina testosteronu v těle. Onemocnění se projevuje častou potřebou močení, bolestí či pálením, probouzením se během noci, nedostatečným proudem moči nebo nemožností se vymočit. Zvětšená prostata tlačí na močovou trubici a tím znemožní odtok moči z močového měchýře. Moč se nemůže dostat z těla ven, vrací se do močového měchýře a tím ho postupně rozšiřuje. Zvětšená prostata by se v žádném případě neměla podceňovat, pokud se neléčí může skončit komplikacemi, jako jsou akutní záněty prostaty, tvorba ledvinových kamenů a s tím spojená snížená funkce ledvin.
Stejně jako u každé nemoci existují faktory, které mohou upozornit na zvýšené riziko vzniku tohoto onemocnění. Mezi faktory, které se dají ovlivnit patří zejména správná životospráva, pravidelný pohyb, přísun potravinových doplňků obsahující zinek, selen a vitamín E.
Ztráta vitality a životní energie
Je naprosto přirozené, že s přibývajícím věkem ubývá životní energie a nejsme tak výkonní a rychlí jako dříve. Mění se i potřeby, ať už ty spánkové nebo stravovací. Dalším častým jevem projevujícím se ve stáří je problém s pamětí, zvýšenou zapomětlivostí, schopností koncentrace a učení novým věcem. Ačkoliv na první pohled nemusí být zřejmé, správná životospráva výrazně ovlivňuje kvalitu života (vitalitu, energii), snižuje riziko vzniku rozvoje chronických onemocnění, osteoporózy nebo demence. Deficit vitamínů a minerálů v organismech seniorů patří mezi časté jevy a bývá způsoben nevyváženou stravou společně se zhoršeným vstřebáváním těchto látek. Nedostatek vitamínů může ohrozit fungování celého organismu, ze začátku se projevuje nenápadnými příznaky, které nejsou na první pohled zřejmé a nepřikládáme jim souvislost s deficitem vitamínů. Mnohdy se o nedostatku pro tělo nezbytně potřebných vitamínů a minerálů dozvíme až v případě, když jsou změny v organismu způsobené nedostatky nevratné. Je potřebné si uvědomit, že u starších osob je potřeba minerálních látek a vitamínů oproti ostatní populaci zvýšená. Do skupiny vitamínů a minerálů z hlediska nejčastěji se vyskytujícího nedostatku v populaci seniorů patří: vitamin B6, B12, C, D, E, vápník, selen, železo, zinek, hořčík a kyselina listová.
Zažívací obtíže
Každý z nás se ve svém životě setkal s problémy se zažíváním, ať už se jedná o nevolnost, pocit na zvracení, nadýmání, nechutenství, průjem nebo naopak o zácpu. Mnohdy jsou tyto obtíže spojené s konzumací nezdravých a těžce stravitelných jídel, ale mohou být také příznakem některého z onemocnění trávicího traktu. Náš organismus je během každého jediného dne vystavený škodlivým vlivům, ať už těch z nevhodného stravování, pravidelného užívání léků nebo znečištěného ovzduší. Ke zdravému životnímu stylu by měla neodmyslitelně patřit i detoxikace organismu, jejímž úkolem je zbavit tělo všech škodlivých látek a toxinů, které se do těla dostávají. Pravidelná očista organismu zlepšuje metabolismus a trávení, zbavuje tělo usazenin nahromaděných ve střevech, odbourává toxické látky a vylučuje je z těla ven, pročišťuje lymfatický systém i krev. Bojovat se zažívacími obtížemi můžete i přírodní cestou, a to díky bylinkám, které pozitivně působí na trávicí ústrojí. Mezi takové patří zejména ostropestřec mariánský, pampeliška smetánka, pískavice řecké seno, skořice nebo kurkuma dlouhá.
Komerční sdělení.