Návod pro výběr exotické dovolené

Průzračné moře, bílé pláže s palmami, míchané drinky či netradiční kuchyně. Nejen tak chutná exotická dovolená, která je mezi českými turisty stále populárnější. Odpočinek však pro každého znamená něco jiného, lidé si svou dovolenou vybírají podle různých měřítek. Někteří milují odpočinek na slunné pláži, jiní vyhledávají kulturní a sportovní vyžití. Poradíme vám, podle čeho se řídit, abyste si vybrali tu pravou exotickou dovolenou podle vašich představ.

 

Cestování do exotických destinací lidem nabízí jak relaxaci, tak bohaté kulturní zážitky. Není proto divu, že zájem o exotické dovolené stále roste. Zatímco před lety se za exotickou destinaci považovalo Tunisko nebo Egypt, dnes jsou tyto země běžnými turistickými cíli a do popředí se dostávají atraktivnější místa v Karibiku nebo jihovýchodní Asii. „Dřívější exotická místa se stala natolik dostupná, že je turisté přestali vnímat jako exotické destinace. Lidé začínají experimentovat a chtějí poznávat vzdálenější kouty světa,“ vysvětlil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším prodejcem zájezdů na českém internetu. „Proto registrujeme až dvojnásobný nárůst zájmu o dovolenou na Srí Lance, Kubě, Mauritiu či Maledivách. Poptávka po zájezdech na Bali stoupla dokonce trojnásobně,“ doplnil Tůma.

1. Délka letu

Lidé, kteří chtějí poznat krásy exotiky, musí překonat strach z létání a připravit se na delší pobyt na palubě letadla. Pokud nechcete letět déle než 4 hodiny letu, bude pro Vás nejvhodnější oblastí Egypt nebo Maroko. Osm dní s polopenzí ve tříhvězdičkovém hotelu v letovisku Hurghada se dá pořídit již za méně než 10 000 Kč. Středně dlouhý let nabízí například Spojené arabské emiráty, jde o destinace Dubaj, Sharha či Abu Dhabi. Zde přistanete zhruba za 6 hodin. O hodinu později můžete spatřit krajinu Kapverdských ostrovů. Pokud chcete navštívit Thajsko nebo Dominikánskou republiku, připravte se na více než 11 hodin letu. Nejvzdálenější lokalitou je pak Indonésie nebo Bali, kde let potrvá asi 16 hodin.

Zdroj: INVIA
Zdroj: INVIA
2. Teplota vzduchu

Přestože v Česku nastává zimní čas a teploty se chýlí k bodu mrazu, za pár hodin si můžete plnými doušky užívat slunce, tepla a moře. Například na Srí Lance se v listopadu a prosinci pohybují průměrné teploty vzduchu kolem 28 stupňů Celsia. Pokud dáváte přednost vyšším teplotám, pak volte raději dovolenou v Dominikánské republice, Thajsku nebo Maledivách. Rtuť teploměru zde dosahuje v tomto období až k 30 stupňům a moře má trvale příjemnou teplotu 27 stupňů. Nejvyššími teplotami v zimním období se pak pyšní Spojené arabské emiráty, které se přibližují až k 31 stupňům Celsia.

3. Nízké ceny

Cena exotického zájezdu může hrát klíčovou roli. Jednotlivé pobyty se mohou lišit desítkami tisíc korun. Bezkonkurenčně nejlevnější destinací je Egypt. Například týdenní pobyt all inclusive v letovisku Sharm El Sheikh lze pořídit od 10 000 Kč. Pokud chcete poznat zajímavou kulturu a ochutnat netradiční speciality, nejlepší volbou může být Thajsko. Zde hotely sice nabízejí maximálně snídani, ale během dne se lidé mohou stravovat v místních restauracích. Ceny za potraviny a služby jsou v Thajsku velmi příznivé. Například kuře s rýží turisty vyjde na 60 Kč. U pouličních prodejců si můžete zakoupit i běžné potraviny jako je chléb, šunka, mléko nebo sýr. Nejlevnější potravinou je chléb, který stojí zhruba 8 Kč.

Zdroj: INVIA
Zdroj: INVIA
4. Vízová povinnost

Cestování do vzdálených destinací s sebou přináší i různé povinnosti. Kromě očkování nebo sjednání cestovního pojištění je také nutností vyřízení víza k pobytu. Přestože existuje několik druhů víz, turisté nejvíce využijí standardní pobytové vízum do 30 dnů. Víza si nezapomeňte vyřídit při cestách do Keni, na Kubu a Srí Lanku nebo na Bali. Do Spojených arabských emirátů jsou víza jednorázová, což znamená, že na jedno vízum nelze jet například z Dubaje do Ománu a pak se vrátit zpátky. Problém by také mohli mít turisté, kteří navštívili Izrael. Může se totiž stát, že je celníci kvůli razítku v pase do Emirátů nevpustí. Při výběru exotické dovolené je vhodné zohlednit všechny podmínky pro vstup do země, důležitá je právě nutnost mít vízum. Zajištění víza je však většinou již v ceně dovolené. Ne všechny státy ale podléhají vízové povinnosti. Bez víza můžete cestovat například do Thajska, na exotické Bahamy, Seychely, do Brazílie nebo Mexika,“ upozornil Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která zprostředkovává exotické zájezdy a nabízí široký výběr destinací.

Reklama