Naše tipy pro vaše uklízení

Období, kdy nás to táhne spíše ven než domů, je tady. Cítí to samozřejmě i hospodyňky, proto pro ně máme pár tipů k uklízení, aby jim šlo hezky od ruky a dámy mohly trávit více času na sluníčku.

Aby praní nebylo otrava

Každá hospodyňka ví, kolik práce stojí za pečlivě srovnanými komínky prádla nebo pověšenými košilemi. Jak si cestu k voňavému oblečení trošku usnadnit?

  • Správné roztřídění je základ. Čím více podobné kousky budete prát dohromady, tím méně ublížíte jejich barevnosti. Máte doma dostatek prostoru? Pořiďte si více košů na špinavé prádlo a třiďte ho rovnou – ušetříte si spoustu času a práce.
  • Naplňte pračku tak akorát – poloprázdná je plýtváním energií a přeplněná nevypere prádlo dostatečně, na prádle navíc mohou zůstat nehezké skvrny po zbytku pracího prášku.
  • Neodstřihujte štítky z oblečení, když si nebude vědět rady, najdete zde vždy pokyny, jak o konkrétní kousek pečovat.
  • Skvrny od vína, kávy, čaje, dobrot nebo trávy? S těmi si poradí Jaso comfort na skvrny, účinné je už i při nízkých teplotách, je vhodné na bílé i barevné prádlo.

Zbavte se bakterií a plísní ve vaší kuchyni

V místě, kde připravujeme jídlo a hodujeme, bychom měli být v očistě obzvláště důslední.

  • Co se týče bakterií, dávejte si pozor především na houbičky a hadříky – v těch se bakterií usídlí nejvíce. Kombinace tepla, vlhka a zbytků potravin je ideální pro množení bakterií, proto myslete na jejich pravidelnou očistu a obměnu.
  • Silikonové spoje, spáry u kachliček a podobná místa, na kterých se vyskytují plísně. Pro jejich likvidaci se můžete setkat s doporučením octa a citrónu, jejich přírodní účinky jsou však často na plíseň krátké. Proto je sázkou na jistotu Fixinela proti plísni, která likviduje plísně přímo a s dlouhodobým účinkem.

Úklid toalety a koupelny nechejte až na závěr

Chystáte se na obří úklid? Nezapomínejte, že právě v uvedených místech budete vylévat špinavou vodu a máchat špinavý hadr. Jaké je nejpraktičtější pořadí? Začněte u ložnic a pokojů, které používáte nejméně, pokračujte přes obývací pokoj, přes kuchyni, chodbu a na závěr se vrhněte na toaletu a koupelnu.

Nejdůležitější rada – nechejte si pomoct

Nemusíte všechno zvládnout sami, přizvěte si k úklidu i malé pomocníky, kterým můžete svěřit dílčí úkoly. Například utírání prachu není náročná činnost a kromě výchovného prvku ušetříte i trochu času, který následně můžete věnovat právě třeba dětem.

Nenechejte zahálet ani partnera

Z průzkumu z roku 2014 vyplynulo, že doma by chtěli mít čisto muži i ženy stejně. Každý druhý (55 %) se považuje za “pořádkumilovného”, v tom se ženy ani muži nijak zvlášť neliší a většina (80 %) respondentů má k úklidu střídmý postoj. Takže dámy, váš partner chce mít doma také útulno, neostýchejte se proto ho také zapojit.

Lucie Paseková

 

Reklama