Nad rekordy i umem českých seniorů se tají dech

Říká se, co Čech, to muzikant, ale také kutil i rekordman. Přesvědčili nás o tom výkony aktivních českých seniorů, kteří ve vysokém věku zdolali Kilimandžáro či během čtyř měsíců uskutečnili dvaadvacet tandemových seskoků padákem.

Čeští senioři v knize rekordů

Entuziasmus a nezlomnou vůli mnohých seniorů nelze než obdivovat. V České knize rekordů je jí dokonce věnována samostatná kapitola. Dočtete se v ní například o rekordech českých seniorů. Pro zajímavost uvedeme obdivuhodný výkon pana Chrudoše Fialy, který v 79 letech zdolal výstupu na 5 895 metrů vysoké Kilimandžáro. Jiný rekordní počin uskutečnil otužilec Ladislav Nicka, který v 92 letech plaval ve Vltavě, která měla teplotu pouhých +3 °C. Odvážná dáma, paní Františka Zemanová se pro změnu podívala do výšek. Ve svých 88 letech uskutečnila v průběhu čtyř měsíců dvacet tandemových seskoků padákem.

Zručnost seniorů uvidíte v pelhřimovském bezbariérovém muzeu rekordů

Vybrat vhodný výlet pro pohybově handicapovanou osobu není vždy jednoduché. Mnohé historické objekty jsou památkově chráněny, jinak než po příkrých schodech se do nich nedostanete a pro návštěvníka s pohybovým omezením jsou v podstatě nedostupné.

Na pohybově zdatné i méně zdatné seniory je připravena expozice Zlaté české ručičky v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. Expozice patří k atraktivním turistickým cílům, které jsou bez problémů dostupné i návštěvníkům s berlemi i na vozíčku. Naleznete ji na Nábřeží rekordů a kuriozit  a její bezbariérovost je zajištěna prostorným výtahem, který turisty bez problémů vyveze do jednotlivých pater.

Základ expozice tvoří unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek, jejíž součástí jsou například funkční hudební nástroje, ale najdete zde i vyšívanou mapu Evropy, sochy vyřezávané motorovou pilou, nejmenší zlatou klec v ČR a mnoho dalších neobvyklých výtvorů šikovných rukou. Muzeum má otevřeno každý den po celý rok, cestování Vysočinou si proto můžete kdykoliv zpestřit netradičním zážitkem.

Josef Vaněk

Reklama