Na co si dát pozor při sjednání online půjčky

Zdroj: www.pixabay.com
Ne vždy je seniorský věk spojený s tím, že musíme být nutně odkázáni na pomoc druhých a všechny moderní technologie jsou zcela mimo nás. Je totiž i mnoho aktivních důchodců, kteří se snaží svůj život užívat plnými doušky, stejně jako se snaží jít s dobou. Ostatně vy patříte mezi jedny z nich, a to už proto, že čtete náš internetový magazín a tak vám práce na počítači určitě není cizí.

Samozřejmě s prací na počítači a surfování na internetu dnes souvisí dalších několik desítek věcí, k čemu ho lze využívat. Není problémem učinit rezervaci do restaurace, nakoupit si zboží, stejně jako je možné si třeba vzít nebankovní půjčky. I tímto směrem se dnes trendy ubírají. A tak zatímco v době vašich mladých let byla jedinou možností banka a složitá žádost na pobočce, dnes mají lidé možnost pouze několikrát kliknout, vyplnit pár údajů a za pár minut mají půjčku na svém účtu. Na jednu stranu určitě velké pozitivum, zatímco na tu druhou rizika spojená s tím, že si peníze vezme člověk bez dostatečné finanční gramotnosti, či bez velkého příjmu. A to mu může v budoucnu způsobit problémy, ačkoliv prvotní záměr byl zcela jiný – třeba řešení své aktuální problémové finanční situace, nebo pomoc dětem nebo vnoučatům.

Reklama

 

Důležité je vše číst

Pokud u tohoto tématu zůstaneme, je třeba samozřejmě připomenout jeden důležitý fakt, a tím je čtení podrobností. Pravdou zůstává, že mnohé společnosti si dnes zakládají hlavně na férovosti a jasně daných podmínkách. Pokud tedy vyřadíme případné jasně identifikovatelné podvodníky, můžeme být o něco klidnější. A jak takovou prověřenou půjčku poznat? Třeba podle toho, že je známá a rozhodně se nejedná o firmu, které byla založena před pár dny nebo měsíci. Ideálním příkladem je třeba Tesco půjčka, spjatá se známým nákupním řetězcem. Podobné známé společnosti jsou třeba i HomeCredit, Provident, Cetelem nebo Cofidis. Naopak těm, o kterých jste nikdy neslyšeli, je lepší se raději vyhnout.

Zpět ale ke čtení podmínek, jelikož ty jsou u půjček tím nejdůležitějším. Nejčastěji se v rámci nich dozvíte, jak vysoký je úrok, jaké jsou případné poplatky, nebo jak vysoké je RPSN. V tomto směru nám pomáhá také samotný stát, který v roce 2002 schválil zákon, že všechny banky i nebankovní společnosti musí u svých úvěrů právě RPSN uvádět. Jedná se o procentuelní hodnotu, podle které můžeme poznat výhodnost půjčky. Čím je menší, tím logicky pro nás jako žadatele lépe.

 

Jak je to s úrokovými sazbami?

Ty jsou samozřejmě tím hlavním, co půjčku takzvaně zdražuje. Například úrok 10 procent nám říká, že ročně přeplatíme půjčenou částku o 10 %. V případě, že si půjčíme 10 000 Kč, tedy navíc zaplatíme 1 000 korun. Samozřejmě daná problematika je však o něco složitější, jelikož zde hraje roli již splacená a nesplacená částka. Férový poskytovatel by vám tak měl jasně ukázat, kdy budete platit, kolik budete platit a kolik celkově přeplatíte.

Ne vždy ale musí být úroky nutně účtovány. Jelikož jsme se v úvodu článku lehce dotkli různých novinek, musíme zmínit i tu, která je stará pouze několik let. Je to takzvaná krátkodobá půjčka, která je poskytována na dobu okolo 30 kalendářních dní a částky, které jsou k dispozici, se pohybují v řádech tisíců. Jedná se tedy spíše o možnost krátkodobé finanční pomoci, než o půjčku, za kterou bychom si koupili něco hmotného a dražšího – třeba do našeho domu. Důvod, proč to však říkáme je ten, že mnozí poskytovatelé v tomto segmentu umožní půjčit si bez úroků. Je ale třeba dodržet konkrétní podmínky – částka a splatnost a také je třeba peníze skutečně do daného data vrátit. Jinak se úrokům a poplatkům nelze vyhnout.

 

Nechte si poradit

A co dodat na závěr? Že půjčky mohou být dobrým sluhou a zlým pánem. Pokud si tedy nejste stoprocentně jisti, vždy se obraťte na někoho z vašich blízkých a nechte si poradit v tom, zda půjčka, o které uvažujete, skutečně stojí za to a je pro vás dobrou volbou.

Reklama