Na co si dát pozor po čtyřicítce

Když vám je dvacet let, je pro vás důležité to, jak vypadáte a zda máte na sobě nejnovější „outfit“. O zdraví se však v tak mladém věku vůbec nezajímáte a cigarety s alkoholem jsou na denním pořádku. O to více se pak po čtyřicítce můžete divit, že hlavní náplní vašeho dne je návštěva lékaře.

 

Reklama

 

Je jasné, že v mládí krevní tlak ani cholesterol pod kontrolou nemáte a to, zda vám náhodou neřídnou kosti vás ani nenapadne. Pokud je vám ale čtyřicet let, měli byste se o vaše tělo začít zajímat více.

Krevní tlak

Ideální hodnota je 120/80 a vše blízko kolem ní. Patříte-li k těm, co mají krevní tlak vysoký, měli byste změnit životosprávu, přidat pohyb a přestat kouřit. Jinak se nemoci srdce či cévního systému nevyhnete.

Cholesterol

Jistě jste už slyšeli o tzv. hodném a zlém cholesterolu. Pokud se řadíte k těm „šťastlivcům“, co se pyšní tím prvním, pak vám prozatím postačí změna jídelníčku, v horším případě přichází na řadu léky.

Glykémie

Trápí vás nadváha, pocit žízně a chronická únava? Pak raději podstupte glykemické vyšetření. Cukrovka je prevít a rozhodně nečekejte, až vás na preventivní vyšetření pošle lékař.

Mamografie

Nestačí pouze dvakrát do roka prohlídka od gynekologa. Prsa byste si měla každý měsíc prohmatat i sama a předejít tak případným problémům. Po čtyřicítce by mělo být vyšetření mamografem pravidelností.

 i-Senior.cz

Reklama