Léky bez předpisu vs. doplňky stravy – neházejte je do jednoho pytle

Na první pohled se tyto dvě kategorie od sebe nijak výrazně neliší. Zakoupíte je v lékárně bez požehnání svého lékaře, často na vlastní pěst nebo po konzultaci s odborným pracovníkem přímo na místě.

Léky bez předpisu mají doloženou účinnost

Ještě před několika lety panoval na trhu s léčivy značný chaos, který však jednou provždy sjednotily nedávno přijaté předpisy z pera Evropské unie. Hlavní rozdíl mezi léky bez předpisu a doplňky stravy tkví v obsahu účinné složky. Zatímco léky musí projít složitým schvalovacím procesem, který prokáže, zda opravdu působí léčivě či preventivně, doplňků se tato anabáze netýká. Ty musí prokázat pouze svou zdravotní nezávadnost při užívání člověkem.

Skutečná volně prodejná léčiva seženete jen v lékárně

Od tohoto faktu se odvíjí také odlišná dostupnost těchto dvou produktových skupin. Zatímco vitamíny nebo bylinkové sirupy vám prodají v každé drogerii, volně prodejná léčiva mohou vydávat pouze lékárny (a to i internetové) nebo prodejci vyhrazených léčiv. Je to důležité zejména kvůli možným vedlejším účinkům léků, či při užívání v kombinacích. Jakýkoliv vystudovaný farmaceut vás na ně (sám nebo na dotaz) upozorní. Čekat totéž třeba od laické obsluhy benzínové stanice by bylo přinejmenším bláhové.

Jak spolehlivě poznat volně prodejné léky od doplňků

A jak zjistíte, že v ruce skutečně držíte tu správnou kategorii? Zatímco internetové lékárny bývají v tomto směru maximálně přehledné, u těch kamenných orientace na zákazníka mnohdy pokulhává. Jednou provždy si tedy zapamatujte, že všechny volně prodejné léky musí být označeny registračním číslem SÚKL, případně Evropské lékové agentury. U doplňků stravy je pak někdy možné rovněž najít na první pohled povědomou číselnou řadu, jde však označení HEM, což je jednací číslo rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR. Pátrejte také po slovním spojení „doplněk stravy“, které se někdy výrobci snaží schovat do barevných boxů nebo drobného písma. A nebudete-li si přesto jistí, neváhejte se poradit s lékárníkem.

Komerční sdělení

Reklama