Kolonoskopie – strašák i zachránce

Tentokrát vám přinášíme článek, který se dotýká velmi nepříjemného, někdy i smrtelného onemocnění, které však lze včas odhalit. Každý rok je v České republice zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku zjištěn asi u 7800 osob. Rakovina tlustého střeva je u nás druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů i žen, většinou nad 50 let.

Důležité je tedy dodržování preventivních prohlídek, v případě podezření zahoďte stud a řekněte o problémech se zažíváním svému praktickému lékaři. Příznaků může být mnoho, mezi nejčastější patří:

  • Změna pravidelnosti stolice (střídání průjmu a zácpy)
  • Přítomnost krve ve stolici
  • Nadýmání, pocit plnosti a křeče
  • Zvýšená únava
  • Chudokrevnost

V případě podezření na toto nádorové onemocnění, ale i jako prevence, se nejdříve provádí tzv. okultní krvácení (vyšetření stolice). Test je velmi jednoduchý a bezbolestný a spočívá v tom, že pacient tři dny po sobě dává vzorek stolice na malá papírová psaníčka. Test ale neodliší krvácení z nádoru a například z hemoroidu či prasklé žilky.

Následuje tzv. kolonoskopie, tedy vyšetření celého tlustého střeva, někdy i koncové části tenkého střeva, ohebnou trubicí (endoskopem) zavedenou konečníkem. Toto vyšetření je sice velmi nepříjemné (lze ho však provést v celkovém znecitlivění), ale umožňuje lékaři prohlédnout dolní části trávicí trubice, případně provést odběr vzorků a v některých případech může lékař též léčebně zasáhnout – zastavit krvácení, odstranit polyp (tzv. polypektomie).

Polypem rozumíme abnormální výrůstky střevní sliznice. Většina jich je nezhoubných, ale některé mohou být předstupněm nádorů. Proto je odstraňování polypů důležitým preventivním opatřením proti vzniku nádoru tlustého střeva.

Aby bylo možné vyšetření provést co nejlépe a nejpřesněji, je nutné, aby bylo střevo zcela prázdné. Toho se dosáhne požitím speciálního roztoku den před vyšetřením a brzy ráno v den vyšetření. Po vyšetření odchází pacient domů, pouze po odstranění velkých polypů je vhodné krátkodobé sledování v nemocnici.

V případě, že máte blízkého příbuzného s pokročilým polypem či nádorem tlustého střeva, je u vás až 4x větší riziko tohoto onemocnění oproti běžné populaci a je vhodné absolvovat kolonoskopické vyšetření bylo-li vám 40 let.

i-Senior.cz

Reklama