Kolikrát denně jíst?

Zdroj: Pixabay.com

Stravovací návyky se velmi významnou měrou podepisují na aktuálním zdravotním stavu. Extrémně záleží na tom, co jíme a současně i na čase, kdy jídlo konzumujeme.

Reklama

Bolí vás po jídle břicho? Trpíte nadýmáním? Cítíte se bez energie? Trpíte často nemocemi? Máte špatnou náladu? To všechno mohou být projevy vaší nesprávné životosprávy. V tomto článku najdete odpověď na to, kolikrát denně je vhodné jíst a proč. Podíváme se také na ideální skladbu jídelníčku.

Dostatek času je základ

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

V první řadě je třeba si uvědomit, že konzumace jídla a jeho následné zpracování je pro lidský organismus hodně složitý proces. Aby tělo mohlo jídlo dobře strávit, potřebuje na to čas. Na každé jídlo byste proto měli mít vyhrazeno minimálně 20 minut. Platí, že čím větší porce jídla je, tím více bude tělo potřebovat času na jeho zpracování. Na oběd si například vyhraďte minimálně 30 minut.

Jak by měl vypadat ideální jídelníček?

Z jídla získává lidské tělo živiny a energii, a proto je třeba, aby byla strava pravidelná. Jíst byste měli 5x denně. Zde je detailní ukázka jídelníčku. Pravidelnost je důležitá pro všechny, zejména potom pro osoby trpící cukrovkou, těm totiž nesmí klesnou hladina cukru v krvi.

Co by měl jídelníček obsahovat?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

I vaše stravování by mělo být pestré. Je třeba do těla dostat optimální dávku vitamínů, minerálních látek, bílkovin, vlákniny, proteinů, aminokyselin apod. Snažte se, abyste konzumovali především hodně ovoce a zeleniny. Jídlo by rozhodně nemělo být tučné. Místo klasického oleje vsaďte například na použití kokosového oleje. Tučné vepřové maso vyměňte za rybí či kuřecí apod. Pokud máte chuť na sladké, vyzkoušejte RAW dezerty apod. Co byste neměli dělat je, že se budete trápit dietami. Pokud chcete zhubnout, můžete jíst vše, ale v menších dávkách. Zapomínat nesmíte ani na dostatečný přísun tekutin. Vhodné je pít neslazené nápoje.

Reklama