Kam patří špinavý kelímek od jogurtu a víčko od sklenice? Češi při třídění odpadu stále tápou

Foto: Pixabay

V třídění odpadu jsme my Češi celkem dobří, naučili jsme se, že do směsného kontejneru papír, sklo a ani plasty nepatří. Přesto je stále pár věcí, u kterých většina z nás tápe. Víte, kam patří rulička od toaletního papíru, plato od vajec, nápojové kartony nebo prázdná tuba od šlehačky? A jak je to s nevymytými sklenicemi a kelímky od jogurtu?

Reklama

Směsný odpad se nedotřiďuje, proto je zapotřebí veškeré odpadky v domácnosti třídit do barevných kontejnerů. I přestože je na nich napsáno, co do nich patří a co nikoliv, stále si někteří neví rady.

Patří do žlutých kontejnerů i špinavé kelímky od jogurtu?

Žluté kontejnery jsou určeny pro plasty, patří tam například fólie, sáčky a plastové tašky, PET lahve, obaly od čisticích, pracích i kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů a jiných mléčných výrobků. Ty není nutné vymývat, jak si někteří mylně myslí, stačí je pořádně vyprázdnit. Naopak do žlutých kontejnerů nepatří mastné obaly, obaly od žíravin a chemikálií nebo stavební polystyren a podlahové krytiny.

Patří do modrých kontejnerů i ruličky od toaletního papíru?

Díky moderním recyklačním technologiím pojmou modré kontejnery mnohé, a to nejen klasický papír, ale také časopisy sešité kovovými sponkami, ruličky od toaletního papíru, obaly od vajec, reklamní letáky, obálky s fóliovým okýnkem nebo knížky, které nemají lakované desky. Naopak do modrého kontejneru nepatří mastný a mokrý papír, stejně jako použité papírové kapesníčky a kuchyňské utěrky.

Patří do kontejneru na sklo i víčka od sklenic a lahví?

Na sklo v Česku máme dva druhy kontejnerů, a to zelený a bílý. Zatímco zelený je určen pro barevné sklo a tabulové sklo, bílý pro čiré. V obou případech platí, že sklenice či lahve mohou být nevymyté a s víčkem. A co ani do jednoho z kontejnerů nevhazovat? Keramiku a porcelán, autosklo, zrcadlo, zlacené sklo, varné či laboratorní sklo a sklokeramiku.

V Česku máme až osm druhů kontejnerů

Zatímco žluté, modré, zelené a bílé kontejnery najdeme ve všech městech i obcích, oranžové (tetra pak), hnědé (bio), červené (elektro) a malé černé (kovy) nejsou vždy samozřejmostí. Pakliže tyto kontejnery chybí ve vašem okolí, ve většině případů je možné odpad vhodit do směsného, kam patří i vše, co nelze roztřídit. A pokud si nevíte rady, mohou vám pomoci obrázky na příslušných kontejnerech a recyklační symboly na produktech.

Zdroj: samosebou.cz

Reklama