Jsem zase o rok starší. Jak se vyrovnat s narozeninovou depresí?

Narozeniny mají být šťastnou událostí v našem životě. Bohužel někteří se ze svých oslav neradují a s blížícím se datem je přepadají pocity strachu a úzkosti. Deprese by rozhodně neměly být součástí narozeninového dne, jak si ale užít oslavu, když s každým rokem se příznaky deprese stupňují?

Lidé, kteří nenávidí své narozeniny, jsou často před blížícím se výročím unavení, smutní, úzkostní, ztrácejí sebevědomí, nesoustředí se, vyhýbají se kontaktu s ostatními lidmi, a to včetně rodiny a přátel, nemohou v noci spát, ztrácí chuť k jídlu a nechtějí přemýšlet a ani se bavit o svých narozeninách.

Pakliže se i vy řadíte k těm, kteří trpí depresemi už několik dní před narozeninami, máme pro vás pár tipů, jak své obavy zmírnit a plánování a samotnou oslavu si i trochu užít.

V den narozenin vstaňte z postele pravou nohou

Jakmile ráno vstanete s tím, že dnes máte „zase“ narozeniny a už od rána budete nenávistně opakovat, že jste „zase“ o rok starší, ničeho pozitivního se nejspíš nedočkáte. Snažte se pořádně vyspat, ráno vstát s jasnými plány v hlavě a udělat si oblíbenou snídani.

Zapotřebí je vědět, co vás ten den čeká. Plány je vhodné sesumírovat si v hlavě už pár dní dopředu. Rozhodně není dobré utápět se ve smutku, pokud ale nechcete s nikým slavit, nepřemáhejte se. Udělejte si hezký den o samotě a zcela podle svých představ. Zajděte si na oběd, na výstavu, do kina, na nákupy nebo jen tak na procházku do přírody.

Máte-li milující rodinu, řekněte jí, jak byste rádi narozeninový den strávili a domluvte se na jasném plánu. Nemusíte dělat velkou oslavu a zvát příbuzné z druhého kolene a všechny sousedy z paneláku, zajisté postačí odpolední posezení v úzkém kruhu, ať už doma, na zahradě nebo v příjemném prostředí kavárny či restaurace.

Plánujte s mírou a smutek si dovolte jen na chvíli

Zapomeňte na přehnané plány a nespočet úkolů. Na narozeninový den si naplánujte jen to, co opravdu víte, že stihnete. Vyvarujte se stresu a pocitu, že něco nestíháte. Eliminujte riziko, že se něco v den vašeho výročí pokazí.

Zároveň se ale snažte stále být v pohybu a zůstat celý den zaneprázdněni. Jakékoliv chvilce nudy se snažte předcházet, mohla by vás dostat do depresí a zneklidnit. Malý smutek je sice povolen, ale zkuste ho vzít z té lepší stránky. Zavzpomínejte na to, co vám poslední rok přinesl, co nového jste zažili. Pokud vás život vesměs nešetřil, pak si řekněte, že ten další rok bude jistě lepší. I přes negativa ale zkuste ve své paměti vypátrat pozitiva. Třeba narození vnoučátka nebo přijetí dětí na studia. Buďte pyšní na sebe i na své okolí.

Čas je neúprosný a všichni stárneme, věk nelze zastavit. Co ale naopak je možné naprogramovat ku prospěchu nás, je naše mysl. Narozeniny si vždy užijte podle svého, bilancujte, vzpomínejte, ale zároveň i plánujte a pochvalte se. Život narozeninami nekončí.

 

Reklama