Jaká jména byla nejoblíbenější před 100 i 60 lety? Jiří, Josef, Marie, Hana, …

Oblíbenost jmen se postupem let mění. Zatímco v 60. letech 20. století vedla jména Jiří, Petr, Jana a Hana, dnes se na předních příčkách objevují Jakub, Jan, Eliška a Tereza. Jaká jména se řadila mezi nejpopulárnější před téměř sto i šedesáti lety a jakými skvosty se nezdráhají dnes pojmenovat rodiče své děti?

Vybrat jméno pro potomka není nic snadného, mnoho rodičů chce, aby jméno bylo originální a světové. Automaticky tak někteří vyřazují z výběru jména s háčky a čárkami. Diakritika je totiž pro cizince moc složitá, a tak František či Růženka by v cizině museli poslouchat zkomoleninu svého jména dnes a denně. I proto jména jako Matyáš, Tobiáš a Matěj jsou čím dál častěji nahrazována jmény Mathias, Tobias a Mathes.

Některá krásná česká jména nemají to štěstí, že je lze snadno upravit na „zahraniční verzi,“ a tak jsou dnes už zcela přehlížena. Naopak jména, o kterých se dříve ani neuvažovalo, se dostávají do popředí. Jedná se nejen o jména jako Oliver, Leo, Sebastián, Christopher, Teodor, Lucas, Ella, Mila, Ester, Zoe, Amélie nebo Nora.

Avšak rodiče se velmi často nezdráhají volit i velmi neobvyklá jména jako Asher, Finn, Silas, Hazel, Penelope, Arya nebo Declan. Bohužel někteří zapomínají k výběru zohlednit příjmení, a proto není divu, že se lze setkat s dětmi, které mají sice velmi světové a zajímavé jméno, avšak v zápětí zjistíte, že se jedná o malého Nováka či Svobodu.

Nejoblíbenější jména současnosti

Pořadí Chlapecká jména Dívčí jména
1. Jakub Eliška
2. Jan Tereza
3. Tomáš Anna
4. Adam Adéla
5. Matyáš Natálie
6. Filip Sofie
7. Vojtěch Kristýna
8. Ondřej Ema
9. David Karolína
10. Lukáš Viktorie

Nejoblíbenější jména v roce 1960

Pořadí Chlapecká jména Dívčí jména
1. Jiří Jana
2. Petr Hana
3. Josef Marie
4. Jaroslav Eva
5. Miroslav Alena
6. Zdeněk Dana
7. Pavel Věra
8. Milan Ivana
9. Jan Jitka
10. Vladimír Jaroslava

Nejoblíbenější jména v roce 1910

Pořadí Chlapecká jména Dívčí jména
1. Josef Marie
2. František Růžena
3. Jan Marta
4. Alexandr Antonie
5. Alois Božena
6. Antonín Františka
7. Bohdan Anna
8. Čeněk Ludmila
9. Karel Alžběta
10. Walter Anežka

 

Reklama