Jak zlepšit svou paměť? Z domova a bez použití léků?

To, že lidem ve věku nad 50 let intenzivně slábne paměť, je fakt, který potvrdila celá řada výzkumů. A ačkoliv tento proces nelze úplně zvrátit, můžete ho minimálně zpomalit. Bez použití léků. Přirozeně. Nenásilně. Stačí jenom pravidelně trénovat.

Paměť (stejně jako všechny ostatní kognitivní funkce mozku) pravidelným namáháním zvyšují svůj výkon. Zatímco během mládí a aktivního pracovního života mozek namáháte přirozeně – řešením pracovních úkolů a všedních starostí – odchod do důchodu bývá zároveň i odchodem do jistého stereotypu. Najednou vás nikdo nenutí řešit složité úkoly – a mozek trpí.

Na školu už není čas a energie

V České republice sice existují univerzity a akademie třetího věku (nebo kluby a centra seniorů), kam můžete pravidelně docházet a mozek cvičit. Jenže tyto instituce obvykle stojí nějaký ten peníz a navíc jsou časově i pohybově náročné. Pokud nemáte peněz nazbyt (nebo ještě hůř jste pohybově omezení), stávají se pro vás akademie a centra takřka nedostižnou metou.

Trénovat lze i z domu

I proto v posledních letech začaly vznikat vzdělávací internetové portály, na kterých senioři mohou trénovat mozek alespoň z domu – na počítači. Až do loňského roku byly tyto portály dost neprofesionální a jejich nabídka neucelená. Změnit se to podařilo až novému projektu Mentem.cz. Proč právě jemu?

Stvořen pedagogy, posvěcen psychology i vědci

Mentem je portál, který v České republice nemá konkurenci. Jedná se o internetový server, na kterém si formou asi 25 zábavných her procvičíte všechny kognitivní funkce svého mozku – pozornost, představivost, prostorovou orientaci nebo paměť. Hry ve vzájemné spolupráci vyvíjeli pedagogové, psychologové i vědečtí pracovníci – a vytvořili vyvážený mix zábavy, adrenalinu a vzdělávání.

Co však na Mentemu oceníte úplně nejvíce, to je jeho časová a finanční dostupnost. Splnit denní plán vám zabere tak 15 minut – samozřejmě můžete trénovat i déle, ale není to nutné. A cena? První týden máte zadarmo, následná licence vás vyjde na necelou tisícovku ročně. Trénovat přitom můžete kdykoliv máte zrovna čas a chuť – stačí jenom sednout k počítači a přihlásit se.

Dosavadní výsledky naznačují, že uživatelé již po prvních několika týdnech tréninku na Mentemu pociťovali zlepšení svého osobního života. Méně zapomínali, lépe se soustředili, více jim to pálilo. Tak to zkuste taky – nic neriskujete.

Reklama