Jak vybrat správný postelový rošt?

Spánek je odjakživa považován za něco důležitého a do našich životů nezbytně patřícího. Ne nadarmo se říká „ráno je moudřejší večera“. Bez dostatečného spánku nejsme dostatečně soustředění, nezvládáme běžné denní situace a naše nálada je většinou na bodu mrazu.

V jednom z předchozích článků jsme psali o výběru matrací. Dnes se však zaměříme na výběr postelových roštů.

I když máme kvalitní matraci, její výborné vlastnosti může znehodnotit právě nekvalitní matrace. Rošt s matrací by se v ideálním případě měly doplňovat a nejít proti sobě. To znamená, že moderní lamelové rošty pomáhají změkčit a odpružit matraci tam, kde člověk potřebuje příjemně zapadnout a získat oporu. Jinými slovy, matrace s roštem by se měly vytvarovat podle vašeho těla a poskytnout mu dostatečnou oporu při spánku.

Tato opora je hlavně důležitá pro krční obratle, podporu hlavy a také bederní oblasti.

 

Druhy postelových roštů

Postelových roštů existuje několik druhů. Staré postele ještě z dob socialistické éry byly vybaveny pevnými deskami. Nyní levnější postele mají pevné laťkové rošty, které zajišťují pouze částečný průhyb latěk a tím také daleko menší oporu pro tělo.

Lamelové rošty

Naproti tomu moderní lamelové rošty zajišťují dokonalý průhyb roštu a tím také vhodnou oporu pro tělo. Některé lamelové rošty mají tzv. plastové talíře, které se dokážou přizpůsobit tlaku těla a jsou schopny ohybu v kterémkoli směru.

Polohovatelné rošty

Dalším vývojovým stupněm jsou polohovatelné lamelové rošty, které lze nastavit podle potřeb v oblasti hlavy a nohou. Samotné polohování může být zajištěno manuální manipulací nebo také elektrickým mechanismem. Před jeho pořízením se ale dobře informujte, zda se elektrický motor vejde do prostoru vaší postele.

Polohovatelný rošty jsou vhodné pro osoby, které nejen v posteli spí, ale rádi si v ní pohodlně čtou. Tyto rošty jsou také pro osoby se zdravotními potížemi, které mají problémy s páteří nebo kvůli nemoci musí delší dobu pobývat v posteli. Díky polohovatelnému roštu se docílí výborného pohodlí.

Při výběru takto polohovatelného roštu nezapomínejte, že je zapotřebí také speciální matrace, kterou lze ohýbat. Normální matraci byste po chvíli používání zničili.

 

Na co dát při výběru pozor

Při samotném výběru roštu si dejte pozor, aby vámi vybraný rošt byl kompatibilní s matrací. Například je nevhodné pokládat na rošt s velkými mezerami pěnovou matraci, které se bude mít malou plochu držení a bude se deformovat mezi lamely. Obdobně platí, že pevný rošt ve formě desky s otvory není vhodný pro pěnové nebo latexové matrace, protože tyto matrace nejsou dostatečně pružné. Navíc na nepružném roštu se snižuje jejich životnost a samotná matrace se poměrně rychle deformuje.

Stejně tak věnujete pozornost výběru správné matrace. K výběru byste měli však přistupovat zcela individuálně.  Musíte si odpovědět na pár otázek jako například:

V jaké poloze spíte?

Potíte se v noci?

Máte problémy se zády nebo s krční páteři?

Spíte raději na tvrdším nebo měkčím povrchu?

Cítíte-li na své matraci pružiny, proleženiny, hrboly nebo snad vydává při pohybu podivné zvuky, neváhejte a pořiďte si novou, která bude vyhovovat přesně vašim požadavkům.

Jak pro načerpání energie, tak hlavně z dlouhodobého zdravotního pohledu je správné uložení páteře nutností. Nemáme-li obratle a ploténky v přirozené poloze a jsou vlivem nekvalitní matrace vychýlené, má to za následek bolení zad, nespavost až po ohrožení funkcí některých orgánů.

U výběru vhodné matrace zohledníme také věk osoby, pro kterou je matrace určená. Mladším lidem vyhovují tvrdší matrace, avšak senioři by měli spát na měkčích a elastičtějších matracích.

Reklama