Jak udržet vaše prádlo voňavé a v původní barvě?

Čisté prádlo můžete brát jako samozřejmost – pokud nejste ten, kdo se o jeho očistu stará. Každá hospodyňka ví, kolik práce stoji za pečlivě srovnanými komínky prádla nebo pověšenými košilemi. A pokud patří péče o prádlo mezi vaše povinnosti, máme pro vás pár tipů, jak si cestu k voňavému oblečení trošku usnadnit.

 

 Vše začíná u správného roztřídění prádla

Nejprve důkladně roztřídit – kdo na to jednou zapomene, jistě si to bude pamatovat dlouho, protože ví, co může způsobit jedna tmavá zatoulaná ponožka. Čím více podobné kousky budete prát dohromady (ať barvou, tak materiálem), tím méně ublížíte jejich barevnosti. Dohromady perte jen prádlo podobných barev a podobného materiálu. Zvlášť perte vlněné a pletené oblečení a k jejich praní používejte prostředky určené na vlnu, zabráníte tím změnám tvaru všech možností – vytahání a sražení nevyjímaje.

 Čím více, tím lépe – u praní to neplatí

Správně naplněná pračka = kvalitní vyprání a úspora energie. U praní platí, že pračka by měla být plná tak akorát. To samé platí pro prací prostředek. Pokud na něm budete šetřit, nemusí být prádlo čisté podle vašich představ. Ale ani pokud ho přidáte moc, není to ideální řešení, na oblečení můžete nacházet stopy po usazených zbytcích pracího prostředku. Při jeho dávkování přihlédněte také k množství prádla, jak moc je prádlo špinavé a jak hodně je ve vaší oblasti tvrdá voda.

 Jak na záclony?

Většinu záclon můžete prát při teplotě 30 – 40 °C, bílé záclony perte maximálně na teplotu 30 °C. Záclony neždímejte, případně ždímejte jen jemně v rukách, aby se vlákna nepolámala. Záclony věšejte mokré, rovnou po vytažení z pračky, jednotlivá vlákna se krásně narovnají. I zašlé záclony můžou znovu zazářit. Díky Jasu na záclony odstraníte šedý a žlutý nádech při praní syntetických i bavlněných záclon.

S vůní aviváže

Patříte mezi ty, kteří si rádi užívají provoněného prádla? Pak jistě dáváte přednost přidávání aviváže. Jiní preferují jemnou vůni samotného pracího prášku. Obecně aviváž prádlu neškodí, nepřidávejte ji však při praní speciálního sportovního a funkčního prádla, aviváž totiž snižuje voděodolnost a savost materiálu.

Jak na černé oblečení?

Při praní černé oblečení mění odstín se do šeda, proto ho perte vždy zvlášť, ideálně převrácené naruby, dodržujte teplotu předepsanou výrobcem a pro měkkost a vůni prádla můžete přidat aviváž Bony Glamour Black určenou speciálně pro černé prádlo.

Tip na závěr:

Neodstřihujte štítky z oblečení, když si nebude vědět rady, najdete zde vždy pokyny, jak o konkrétní kousek pečovat.

Reklama