Jak se dostat z deprese

Deprese je velice vážné psychické onemocnění, které v mnoha případech končí i smrtí. Mnoho lidí se slovem deprese jen „laškuje“ – popisuje jím stav, kdy se necítí dobře, To je ale velký omyl. Pokud člověk depresí trpí, potřebuje speciální léčbu. V tomto článku se dozvíte, co je deprese a jak se léčí.
Co je deprese?

Jak již bylo řečeno – deprese je velmi vážné onemocnění psychického rázu. Nebezpečné je v tom, že dochází nejen k vážnému psychickému, ale i fyzickému stavu. Lékaři dnes dobře rozeznávají různé příznaky deprese. Typickým příznakem deprese je trvale zhoršený psychický stav. Člověk, který trpí depresí, má smutnou náladu, bez pozitivního myšlení. Neumí se radovat a svět okolo sebe vnímá hodně pesimisticky. Dalším typickým příznakem je časté střídání nálad – od šťastných až po opravdu smutné. Člověk se cítí sám, myslí si, že jeho život nemá smysl, má také zhoršenou schopnost pozornosti, nevěří si. Co se týče fyzických projevů – objevuje se malátnost, zvýšená únava, bolesti svalů a další. Fyzické projevy jsou spíše individuální. Člověk trpící depresí má také sebevražedné sklony.

Jak se deprese léčí?

Deprese vyžaduje odbornou léčbu v každém případě. Jinak hrozí, že člověk úzkostným stavům podlehne a tak si například sáhne na vlastní život. V současné době se deprese léčí zejména užíváním speciálních léků – anidepresiv, která mohou být různě silná. Při léčbě je také nutná intenzivní psychoterapie. Většinou je pacient léčen doma, ve velmi vážných případech je nutná hospitalizace.

Pomoc okolí je extrémně důležitá

Při zvládání deprese je pro pacienta extrémně důležitá pomoc jeho nejbližšího okolí. Lidé musí být oporou. Důležitá je hlavně pomoc rodiny a nejbližších přátel. Ti musí dodávat energii a ve své snaze neustávat. Musí dávat najevo, že jim na člověku záleží. Pamatujte si ale, že nic se nesmí přehánět. Přehnaná aktivita je spíše na škodu.

Reklama