Jak na oční vady

zdroj: sxc.hu
O naše oči je důležité pečovat. Díky nim vidíme všechnu krásu kolem nás. Neunikne nám první sníh, dobrý film, ale hlavně vidíme vyrůstat naše děti, vnoučata a taková radost je k nezaplacení. Někdy se ale s oční vadou narodíme, jindy k ní „přijdeme“ postupem času a hlavně stářím.

 

Reklama

Máme ale to štěstí, že v dnešní vyspělé době jsou již moderní technologie nejen ve zdravotnictví, a tak se mnoho očních vad dá odoperovat. Na to, jak mít zrak zase jako ostříž, a hlavně jaké vady očí nás mohou za život postihnout, se podíváme právě dnes. Pokud Vás zajímá, jaký zákrok je vhodný přímo pro vás, pak se podívejte rovnou na stránky duovize.cz, nebo se nechte inspirovat naším článkem.

Krátkozrakost

Oční vada zvaná krátkozrakost je velmi známá a také častá. Postihuje jak malé děti, tak i dospělé, tuto diagnózu má v dnešní době až jedna třetina lidí. Není tedy divu, že je považována za civilizační onemocnění. U této „nemoci“ je známo, že po 20. roce života se většinou její hodnoty již ustálí. Není ale výjimkou, že se mohou s věkem ještě zhoršovat. Příznaky krátkozrakosti jsou jasné. Jakmile začnete mhouřit oči do dálky či nepoznávat přátele ve městě a v autě, pak je zřejmé, že máte zhoršené vidění na dálku, a trpíte tak krátkozrakostí.

Krátkozrakost vyřešíte pomocí laserového nebo chirurgického zákroku. Na odstranění vašich dioptrií je potřeba změnit zakřivení oční rohovky.

Dalekozrakost

Opakem krátkozrakosti je oční vada, kdy špatně vidíte do blízka. Jedná se o vadu zvanou dalekozrakost, kterou jsme trpěli všichni. Po narození jsou naše oči dalekozraké, ovšem postupem času se oko ještě vyvíjí. U někoho se vada ztratí, hned jak oko doroste, a u jiného dalekozrakost přetrvává. V raném věku se tato oční vada moc neprojevuje, většinou se s ní začínáme setkávat až s přibývajícím věkem, kolem 40. roku.

Stejně jako krátkozrakost, dá se i dalekozrakost odstranit pomocí laserové a chirurgické operace. O přesných metodách se dozvíte na stránkách oční kliniky DuoVize.

Astigmatismus

Astigmatismus, neboli takzvaná cylindrická oční vada, snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů. Často se však může stát, že o ní sami ani vůbec nevíme. Jedná se o vrozenou oční vadu, která se nejvíce projevuje až v dospělosti. Objevit se také může po úraze či operaci rohovky. Podle stupně postižení se také projevuje, většinou jde o zhoršení vidění na blízko i na dálku.

Astigmatismus, krátkozrakost i dalekozrakost lze korigovat také pomocí brýlí. Ovšem i oční vada astigmatismus lze vyřešit operací.

Zelený zákal

Velice nebezpečným onemocněním je zelený zákal, neboli také známo pod názvem glaukom. Dochází k odumírání zrakového nervu, což ale zpočátku nebolí a neprojevuje se žádnými obtížemi. Bez řádné léčby však může dojít k vážnému poškození zraku. Důležité je nepodceňovat preventivní prohlídky. Do nejrizikovější skupiny spadají lidé starší 65 let.

Vhodnou léčbu lze navrhnout až po důkladném vyšetření. Pokud chcete předejít nejen této oční vadě, podívejte se na webové stránky oční kliniky NeoVize.

 Vetchozrakost

Pokud s přibývajícími léty vidíte špatně na čtení, pak nejspíše trpíte oční vadou zvanou vetchozrakost. I když jste dioptrické brýle na očích nikdy ještě neměli, pak kolem 45. roku zbystřete. S postupným stárnutím se začíná zhoršovat schopnost zaostřit do blízka. Zprvu vám bude stačit text si pouze oddálit, později ale ani toto nebude řešením.

Kromě brýlí či kontaktních čoček vám také pomůže tuto oční vadu odstranit nitrooční operace. Ta na rozdíl od zmiňovaných prvních řešení pouze nekoriguje, ale trvale řeší váš problém.

Šilhání u dospělých

Trpíte šilhavostí? Pak jistě víte, že se jedná o onemocnění, kdy vaše oči spolu jednoduše nespolupracují. Často se jedná o vrozenou vadu, ovšem příčinou je i vysoká dalekozrakost, astigmatismus a rozdílné dioptrické hodnoty obou očí. Ať už šilhavostí trpíte od narození či jste k této oční vadě přišli úrazem oka nebo hlavy, pak nezoufejte. I to má řešení.

Na oční klinice vás šilhání zbaví moderní a účinnou metodou nastavitelných stehů.

Tupozrakost

Pokud je většina očních vad léčitelných, pak tupozrakost je léčitelná pouze v brzkém stádiu, respektive v dětství. Jedná se o vadu zraku, která se projevuje sníženou zrakovou ostrostí. Tupozrakost je často pouze jednostranná, ovšem jsou i takové případy, kdy jsou postiženy obě oči. Důležité však jsou preventivní prohlídky

Léčba nejdříve spočívá v předepisování brýlí a důležitá je operace šedého zákalu či šilhání. Hlavním faktorem pro úspěšnou léčbu je s ní začít nejpozději v pěti letech.

Šedý zákal

Mezi další známé oční vady jistě paří i šedý zákal. Ten se projevuje snížením kvality vidění, přesněji řečeno vnímaný obraz nám začne překrývat šedý závoj. Tato nemoc může zajít až k úplně ztrátě vidění. Nejčastěji jsou šedým zákalem postiženi lidé v seniorském věku. Co zapříčiní vzniku této oční vady, zatím není jasné. Mezi faktory, které k tomu dopomohou, patří ale kouření, drogy, špatná výživa, cukrovka a některé léky, jako jsou například kortikoidy či cytostatika.

Mezi další oční vady patří syndrom suchého oka, makulární degenerace či onemocnění sítnice a sklivce. O těchto nemocích se dozvíte více na www.neovize.cz.

Reklama