Jak k názvu přišel hrad Kost? Napoví pověst o husitském obléhání

Hrad Kost, zdroj: pixabay.com

Hrad Kost stojí na pískovcové skále asi tři kilometry severozápadně od městečka Sobotky. Hrad byl postaven v první polovině 14. století a jeho dominantou je Bíla věž. Ta byla postavena na půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku. Z jednoho místa pod hradem tak vidíme současně všechny čtyři rohy věže.

Reklama

Další hlavní části hradu tvoří Starý palác, Šelmberský palác a Červená věž, ve které je hradní kaple zasvěcena Panně Marii a sv. Anně.  Na stěně gotické kaple je okno s krásnou gotickou mozaikou Madony a sv. Jiří. V místech bývalé dolní brány stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého.

Pověst o hradu Kosti

Název hradu prý vznikl podle této pověsti: Když hrad obléhal slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, hradní posádce již pomalu docházely potraviny a hodlala se vzdát husitským vojskům. Jeden žoldnéř měl však dobrý nápad. Na hradě jeho obránci naoko vystrojili hostinu a pak poslední kus masa spolu se soudkem vína nechali shodit z hradeb, aby husité taky hodovali. Na husity toho už bylo dost a tak se sbalili a od hradu odtáhli. Jan Žižka pouze poznamenal, „že hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu.“ Jan Žižka sice u hradu Kosti nikdy nebyl, ale co na tom, pověst je to pěkná. Hrad se však stal prvním známým vyfotografovaným hradem v Čechách. V roce 1866 byl vyfocen pruským vojskem, které zkoumalo, zda je možno hrad využít k obranným účelům.

Na hradě si můžete například prohlédnout rodinné portréty a obrazy starobylého šlechtického rodu Kinských, nebo navštívit mučírnu s expozicí o útrpném právu 16. až 18. století. Je zde taky renesanční černá kuchyně, sbírka historických zbraní a další zajímavosti. Hrad Kost je ozdobou Českého ráje a patří mezi naše nejkrásnější středověké hrady.

Reklama