Jak dětem říct, že Ježíšek neexistuje, a jak vysvětlit Santu Clause?

zdroj: pixabay.com

Je tu první adventní neděle a s ní i čas Vánoc. Zapalujeme první svíčku na věnci, balíme dárky, trávíme čas s rodinou a těšíme se na Štědrý večer, který je tu coby dup. Jenže vyvstává otázka, jak to máte vy s Vánoci? Věřili jste na Ježíška? Chodí u vás Santa Claus? Nebo jste se rozhodli dětem a vnoučatům říci pravdu, že dárky dávají dospělí?

Reklama

Vánoce jsou krásným obdobím, bohužel každoročně vyvstává v mnoha rodinách otázka: „Uvěří nám ještě ty naše děti, že dárky nosí Ježíšek?“ Lhát se nemá, avšak v tomto případě jde o milosrdnou lež, kterou před nebeskou bránou jistě ospravedlníte. Přesto se najdou tací, kteří s tímto vánočním zvykem rozhodně nesouhlasí. Děti by podle nich měly znát pravdu už od začátku.

Obvykle se děti o tom, jak to chodí s dárečky pod stromečkem, dozvědí ve školce, škole nebo doma od starších sourozenců. „Co s tím? Říci pravdu, nebo zapírat a vymýšlet si?“ Dětští psychologové radí vtáhnout děti do odpovědi. Jestliže tak za vámi přijde ratolest s tím, že Ježíšek neexistuje a že dárky pod stromeček dávají rodiče, zeptejte se jí, jak by chtěla, aby to bylo? Pokud tápe, neví a nedá vám jasnou odpověď, že chce znát pravdu, nechte dítě ještě chvíli žít v pohádce. Jestliže je ale rozhodnuté, že musí vědět, jak to je, pak mu vše vysvětlete.

O „Ježíškovi“ řekněte dětem přes tradice a zvyky

Snažte se s dětmi mluvit o vánočních zvycích a tradicích. Neřekněte jim pouze suše, že: „Ježíšek neexistuje.“

Povězte jim, že k oslavě Vánoc se pojí i mnoho zvyků v podobě vánočního stromu, jmelí, lití olova, rozkrajování jablíčka, házení střevíce, vánočního cukroví, půlnoční mše, pouštění lodiček, půstu, šupiny pod talířem u štědrovečerní večeře a mnoho dalšího. Nemusíte ze sebe sypat jeden zvyk za druhým, jen ty malé špunty zkuste neobrat o kouzlo Vánoc. I přestože přestanou věřit na Ježíška,  jsou svátky stále opředeny tajemnem, které navodí tu pravou atmosféru.

Proč v televizi chodí Santa Claus komínem?

Děti často nemusí přijít zmateni jen ze školky. Občas jim dokáže hlavu pomotat i televize. Proč tam chodí komínem starý vousatý pán v červeném, když u nás přichází Ježíšek, kterého nikdo neviděl, oknem? Opět je čas na vysvětlování a opět není vhodné vpálit dětem a vnoučatům jen suše, že ani Santa Claus neexistuje.

Povězte jim, že u nás chodí Ježíšek, stejně jako na Slovensku, v Rakousku, v Lucembursku, v Irsku nebo třeba i v části Německa. V Polsku ale dětem nosí dárky svatý Mikuláš, ve Francii Pere Noel, ve Španělsku až Tři králové (Baltasar, Melichar a Kašpar), v Itálii Babbo Natele, v Řecku Svatý Vassilij, ve Finsku dědeček Ukko, v Dánsku skřítci Nisserové, ve Švédsku stařeček Jultometen a v Rusku a na Ukrajině děda Mráz. Santa Claus pak zavítá nejen do USA, ale také do Anglie.

Vzpomeňte si na své dětství a na to, jak jste prožívali tento krásný čas v roce vy. Mnoho z nás, i přestože přišlo ze školy se zaručenou informací, že Ježíšek neexistuje, stále tajně doufalo, že to není nepravda. Proto zkusme děti držet alespoň v malém oparu tajemství a zpříjemněme jim vánoční svátky naši láskou, pohodou, dobrým cukrovím a nějakým tím dárečkem z dopisu pro Ježíška.

 

Reklama