Hodování na Vánoce dokáže potrápit zažívání. Od potíží pomohou bylinky i procházka

Foto: Pixabay

Vánoční svátky se nesou ve znamení hojnosti a pestrosti pokrmů. Tradiční smažený kapr s bramborovým salátem, sladké cukroví, jednohubky a alkoholické nápoje pořádně potrápí naše trávicí ústrojí. Jak zkrotit žaludeční potíže v článku poradí zkušený gastroenterolog.

Reklama

Mnozí jistě dobře znáte, že v mnoha domácnostech je konzumace cukroví a nejrůznějších pochutin na Štědrý den bedlivě hlídána hospodyňkami. Jakmile ale nastane čas štědrovečerní večeře, nastává doba hojnosti. Po celém dni půstu je těžké se uhlídat. A problémy spojené s přejedením na sebe nenechají dlouho čekat.

„Při potížích se zažíváním můžeme doporučit dostupné trávicí enzymy v tabletách, které pomohou naší slinivce a játrům právě s tou tučnou zátěží,” říká MUDr. Martin Merenda, ordinář pro gastroenterologii v Nemocnici AGEL Nový Jičín a vzápětí pokračuje: „Dále by se také daly doporučit bylinné kapky, které sobí v celém trávicím traktu od trávení v žaludku až po podporu funkce žlučníku.”

S trávením pomůže procházka i mátový čaj

Ulevit si po poctivém štědrovečerním menu je možné svižnou procházkou na čerstvém vzduchu. Jídlo je také vhodné prokládat dostatečným množstvím nealkoholických a ideálně neslazených tekutin. Trávení prospívají také bylinné čaje. Cítíte-li po jídle pocit těžkosti, dejte si místo kávy mátový čaj.

MUDr. Martin Merenda, Foto: Nemocnice AGEL Nový Jičín

Pozor na skleničku alkoholu navíc

K Vánocům patří sklenička sektu, nebo vína. S alkoholem při oslavách vánočních svátků to ale nepřehánějte. Nadměrná konzumace alkoholických nápojů může mít za následek nevítané stavy kocoviny. Tedy bolesti hlavy, svalů a kloubů, těžkou nevolnost, zimnici a motání hlavy, které ztěžuje i běžnou chůzi.

„Co se týká kocoviny, tak tam je to samozřejmě složitější. Je třeba především doplnit nealkoholické tekutiny nealkoholické, a dají se použít antacida při překyseleném žaludku. Dále pak vitamíny řady B, které se při nadměrné spotřebě alkoholu více vyplavují z organizmu a samozřejmě ostropestřec mariánský, který přispívá k regeneraci jaterních buněk,” konstatuje MUDr. Martin Merenda z novojičínské nemocnice a závěrem dodává radu nejcennější: „Ono je samozřejmě lepší, když se nepřejídáme a neopíjíme.

Reklama