Garáž a sklep se v létě hlásí o údržbu

Pneumatiky, brambory, sportovní náčiní – povalují se bez ladu a skladu i ve vašem sklepě? Rozhodně v tom nejste sami. Po zimě je tento stav ve většině sklepů spíše pravidlem než výjimkou. Ale co s tím? Nejtěžší je začít.

 

Sklep je skvělá část domu – když se vám něco nechce uklízet nebo nevíte, kam to uložit, hurá s tím do sklepa! Nicméně i sklep má své prostorové hranice a jednou za čas je třeba se i nad tímto místem slitovat a uvést ho do pořádku. A léto je pro to ideálním obdobím! Můžete s “harampádím” vyrazit ven a pořádně si rozmyslet, co kam uložit, co podarovat a čeho se nemilosrdně zbavit.

 

Pokud jste se již rozhodli s úklidem začít a máte dostatek odhodlání, máte prakticky z poloviny vyhráno. Pokud se rozhodujete, jak s konkrétní věcí naložit, zavzpomínejte, jestli jste věc v období předchozího roku použili. Zamyslete se, zda ji v následujícím roce hodláte použít. Zní odpověď na obě otázky “ne”? Řešení je jednoznačné a nostalgii nedejte šanci.

 

A jak zajistit, aby úklid ve vašem sklepě vydržel?
  • Vytvořte si speciální místa pro drobnosti – šroubky, šroubováky, malé nářadí na zahradu. Zvlášť umístěte hrábě, smetáky a další nářadí, abyste měli podobné věci vždy při ruce.
  • Vytvořte si systém. Čím více budete mít ve sklepě poliček, skříněk či regálů – tzv. regálový systém, bude váš sklep přehlednější – váš sklep se stane oázou klidu a pořádku.
  • Většinou je třeba se i zde zbavit prachu a pečlivě vytřít podlahy. Když už se pustíte do generálního úklidu, byla by škoda nedotáhnout ho k dokonalosti. Vyberte uklízecí pomůcky a prostředky, na které se můžete spolehnout. Univerzálním čističem a silným pomocníkem je například Fixinela, která dokáže zbavit nečistot většinu povrchů.
  • Rozmyslete si předem, co a v jakém pořadí budete dělat. Vše pak jde to lépe a rychleji. Než se do úklidu pustíte, stanovte si přesný plán, úklid bude rychlejší a efektivnější.

 

Tip na závěr: kolo a lyže patří na stěnu!

Stěna je ideální prostor k uskladnění za pomocí držáků. Povalují se ve vašem sklepě nesystematicky lyže, kola a různé nářadí? Zavěste je na stěnu! Získáte prostor i přehled.

Lucie Paseková

Reklama