Dřevěné podlahy – Jaké jsou jejich vlastnosti? Kam se hodí?

Přemýšlíte o dřevěné podlaze? Zjistěte, jaké jsou její vlastnosti a jaká je vhodnost umístění do různých prostorů!

 

Dřevo je už po dlouhá léta používaný materiál, který se vyznačuje tím, že do každé místnosti vnese atmosféru útulnosti a tepla. Přirozená kresba dřeva je ceněná a také žádána, a to i přes to, že tento povrch vyžaduje specifický druh údržby.

Přírodní podlahová krytina

Podlaha ze dřeva se svým vzhledem hodí pro venkovní prostory i interiér. Přirozená kresba dřeva vytváří dojem tepla nejen vizuálně, ale také při fyzickém kontaktu. Pokud srovnáte chladivou podlahu luxusní koupelny a dřevěnou podlahu v obýváku, hned budete mít jasno, kde se rádi projdete jen tak na boso.

Vhodnost umístění

Některá místa jsou pro podlahu ze dřeva jako stvořená, jiná jsou zcela nevhodná. Vhodnost pokládky dřevěné podlahy závisí především na zátěži, které bude podlahová krytina vystavena. Rozmyslete si, zda dáte tento typ podlahy například do kanceláří nebo nejvíce využívaných místností domu, kde hrozí poškrábání a poničení. I když je třeba zmínit, že dřevo se dá na rozdíl od jiných materiálů velice dobře obrousit. Kromě zatížení je třeba zvážit také další věci. Taková teplota je pro dřevěnou podlahu důležitá. Ve vybraném místě by neměla teplota příliš kolísat a ani spojení s podlahovým topením není ideálním, z důvodu nízké tepelné vodivosti dřeva.

Nevýhody dřeva

Dřevěná podlaha patří mezi ty dražší, cena se odvíjí od tvrdosti zvoleného dřeva. Čím měkčí dřevo vyberete, tím více je třeba počítat s nežádoucími vlastnostmi, sesychání, bobtnání, vrzání, atd. Za měkčí dřeviny lze označit lípu, topol, borovice, smrk, tvrdšími jsou plata, jilm nebo kaštan a za nejtvrdší lze označit dub, buk, ořešák, jabloň, švestka nebo třeba jasan.

Máte zkušenosti s chováním dřevěné podlahy?

 

 

 

 

 

Reklama