Domácí kočky se bez škrabadla neobejdou. K čemu jim škrábání slouží?

Plánuje si pořídit domácí kočku? Pak nezapomeňte na nepostradatelnou výbavu. Jestliže bude chovat kočičího mazlíčka pouze v bytě, neobejdete se bez škrabadla. Vysvětlíme, proč kočky rády škrabou, a jak jim nejlépe vyhovět.

Škrábání je jedním ze základních kočičích instinktů, kterým si kočky obrušují své drápky a značí teritorium. To si značí jak vizuálně, tak i pachově, neboť na tlapkách mají pachové žlázy. Samotné škrábání je pro kočky formou relaxace a uvolnění. Zároveň si tím protahují své tělo.

Tento základní instinkt nejde odnaučit. Nepomáhá ani pravidelné stříhání drápků, neboť škrábání je pro kočky zcela přirozené. Pro chov v domácím prostředí je proto škrabadlo pro kočky zcela nepostradatelné. Pokud ho kočka ve svém teritoriu nebude mít, vynahradí si svou potřebu škrábáním sedačky, křesla a nábytku. Leckteré kočky dokážou takto vážně poznamenat celý interiér.

Na výběr se nabízí škrabací podložky i válce

Na výběr existuje celá řada škrabadel. Základní modely představují škrabací podložky, které lze umístit na stěnu. Praktické jsou nejrůznější škrabací válce, které kočičce simulují strom. K nejpoužívanějším materiálům, kterými jsou škrabadla obalena, patří sisalový provázek. Nám se může zdát příliš drsný, kočkám ale naprosto vyhovuje.

Kočkám vyhovují patrová škrabadla a kočičí stromy

A pokud kočka nemá možnost vyskočit na vyvýšená místa, například na poličky a skříně, pořiďte patrové škrabadlo, škrabací věž nebo rovnou kočičí strom. Kočky totiž milují vyvýšená místa, na kterých se cítí bezpečně a odkud mají výborný rozhled do celého okolí. Na patrovém škrabadle či kočičím stromě dokážou odpočívat celé hodiny. Patrová škrabadla navíc obsahují nejrůznější hračky, prolézací tunely a úkryty, které domácímu mazlíčkovi poskytují dostatek možností pro hraní.

Bohatý sortiment kočičích škrabadel, hraček a chovatelských potřeb nabízí internetový obchod Fera24.cz. Předcházejte zničenému nábytku. Vyberte vhodné škrabadlo a udělejte své kočce radost.

Reklama