Dnes v Praze rozsvítí vánoční strom

Dnes se na Staroměstském náměstí v Praze slavnostně rozsvítí vánoční strom. Program s rozsvícením začne od 17:30. Následně se bude strom rozsvěcet každou hodinu. Letošním vánočním stromem je sedmdesátiletý smrk ztepilý z Královehradeckého kraje.

Smrk byl vybrán v soutěži „Hledá se strom“, kterou pořádala společnost Taiko, organizátor Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. Díky tomu, že vyrostl na volném prostranství, je krásně košatý.

Vánoční strom pochází z obce Pecky ležící v Královehradeckém kraji. Vánočním trhům ho darovala rodina Wolfových na památku Františka Wolfa, majitele lesů v okolí Pecek. František Wolf si totiž přál, aby tento strom udělal radost všem, kteří navštíví vánoční trhy.

Smrk ztepilý pravděpodobně před sedmdesáti lety zasadil někdo z předků rodiny Wolfových, v níž žilo několik generací polesných, kteří sloužili v 19. století knížeti Karlu Janu Nepomuku Ferdinandovi Trauttmansdorfovi-Weinsbergovi.

 Jak se kácí vánoční strom?

Kácení vánočního stromu je vždy mimořádnou záležitostí. Strom totiž nesmí přijít k úhoně a polámání větví. Je proto kácen za pomocí jeřábu, který strom neustále drží. Letošní kácení proběhlo v neděli 20. listopadu v brzkých ranních hodinách. Kácení se ujal zkušený dřevorubec Jiří Vorlíček, ze společnosti Husqvarna, který vánoční strom kácel již popáté za sebou.

Jiří Vorlíček si letos musel nachystat i velmi speciální pilu. Použil jednu z největších v České republice, protože strom je vysoký asi jako desetipatrový dům. „Na řezání a úpravu stromu jsem použil tentokrát tři pily. Ta největší s řezací lištou dlouhou jeden metr měla hodně práce. Strom byl totiž opravdu vysoký a bylo potřeba ho hodně krátit,“ vysvětlil Jiří Vorlíček. Pila Husqvarna 3120 XP se u nás běžně nepoužívá, často s ní pracují dřevorubci v jihoamerických deštných pralesích.

Reklama