Deset tisíc kroků a dva litry vody denně? Nesmysl! Seniorům tato doporučení mohou uškodit

zdroj: pixabay.com

Deset tisíc kroků a dva litry vody denně. Doporučení, která platí pro většinu populace, mohou seniorům ublížit. Proč byste ve stáří měli zapomenout na sedmikilometrové procházky a litry tekutin?

Reklama

Možná i vy jste majiteli chytrých hodinek či mobilní aplikace, která vám počítá kroky. Denně máte nastaveno 10 000 kroků a vždy, když tuto metu splníte, dostane se vám gratulace. Jenže limit v podobě deseti tisíců se někde vzal a nikdo neví, kde. Vědci upozorňují na to, že pro stanovený počet kroků není žádný relevantní výzkum. Dokonce se uvádí, že pro mnohé mantra je potvrzena pouze jednou jedinou studií japonských mužů z roku 1960, na což upozornil počítačový expert z americké Johns Hopkins University v Baltimoru Greg Hager.

Lékaři varují, že pro lidi staršího věku a osoby se sníženými fyzickými schopnostmi může být 10 000 kroků příliš. Některé pak může tento cíl uštvat a dopomoci k horšímu zdravotnímu stavu. Pohyb je velmi individuální záležitostí, a to co je pro jednoho hodně, může být pro jiného málo. Je proto doporučováno poslouchat své tělo a ujít jen tolik kroků, kolik člověk zvládne. Dáte-li si jeden den delší procházku, pak není vaší povinností ji druhý den zopakovat, klidně si naordinujte odpočinek a kroky vyrazte počítat až další den.

Obdobně nesmyslná je také snaha vypít denně 2 litry vody. Stejně jako chůze i pitný režim je individuální záležitostí, kterou nelze paušalizovat. Zobecňovat dokonce není možné litry ani v rámci věku. Mnohem důležitějším faktorem je váha.

Senioři by tak měli vypít 20 až 30 ml na jeden kilogram váhy. Dva litry denně tak přísluší vypít lidem s 80 kilogramy, máte-li však sotva 60 kilo postačí denně do sebe dostat 1,5 litru vody. Co se pitného režimu týká, pak ale není řeč jen o vodě, patří do něj i ovocné a bylinné čaje, ovocné a zeleninové šťávy, dále také samotné ovoce a zelenina, polévky, omáčky, mléko, jogurty nebo zmrzlina. Vyhnnout byste se měli především minerálkám, sladkým šťávám a limonádám.

Reklama