Čtení k létu prostě patří. Jaké knižní novinky vychází v srpnu?

Letní měsíce jsou doslova stvořené pro odpočinek s knihou. Ať už se ale pustíte do čtení na dovolené, na zahradě nebo doma, rozhodně byste si neměli nechat ujít srpnové novinky.

Výpravná cestopisná kniha Samuraj, kterou vydává nakladatelství Vyšehrad, přináší strhující příběh jednoho z nejuznávanějších japonských prozaiků inspirovaný skutečnými událostmi. Výměnou za právo obchodovat s Latinskou Amerikou se skupina samurajů vydává spolu s františkánským knězem na cestu do křesťanského světa. Cestují do Mexika, Španělska i do Říma, kde tři z nich přijmou křest jako prostředek ke splnění své mise. Jenže jejich výprava v Evropě zkrachuje. Situace v Japonsku se změnila. Šógunát o vazby se Západem nemá zájem a křesťané jsou pronásledováni. Rozehrává se tak střet dvou odlišných kultur na pozadí japonských dějin. Autor Šúsaku Endó v knize rozvíjí téma, kterému věnoval svůj první a nejslavnější román Mlčení, podle něhož byl v roce 2016 natočen stejnojmenný film v režii Martina Scorseseho.

Na hory, k rybníku i k moři vás zavede oblíbená česká autorka Ivanka Devátá ve své knize Kde spí lufťáci. A spát se bude všemožně – pod širákem, ve stanu, horské boudě, na chatě či chalupě, ale i pohodlně v hotelu a penziónu. A protože jsou chvíle, kdy člověk unikne z každodenního shonu, tak vzácné, pojí se k nim i spousta milých a úsměvných vzpomínek. Vzpomínek na blízké, rodinu, přátele a kolegy, kteří zrovna byli lufťáky.

V nakladatelství PLUS vychází kniha Pavla Taussiga o legendě českého filmu Jindřich Plachta – cesta do hlubin hercovy duše. Jindřich Plachta patřil k nejobsazovanějším hercům své doby. Známe ho hlavně z komedií, jeho vytáhlé tělo bylo samo o sobě gagem. Jaká však byla komikova skrytá tvář? Pavel Taussig přináší hercův životní příběh, včetně nových či opomíjených skutečností. Rovněž odhaluje jeho vznikající pochybnosti o komunistickém režimu, jehož ideologii dlouho upřímně věřil a na jehož podporu byl ochoten natáčet i filmové agitky.

Na pouť časem zve kniha Františka Emmerta Zlomové osmičky – 1918, 1938, 1948, 1968. Kdo se podílel na vzniku Československa v roce 1918? Jak probíhal Vítězný únor v roce 1948? Nebo co se dělo při sovětské okupaci v roce 1968? Připomeňte si letopočty s osudovou osmičkou na konci, které poznamenaly dějiny Československa a staly se klíčovými momenty naší historie. Unikátní publikace zachycuje ty nejzásadnější okamžiky na dobových snímcích a dává nahlédnout do dění těchto čtyř zlomových let.

Velkou událostí pro čtenáře fantasy bude v srpnu vydání 1. dílu nové série oceňované autorky a jeden z největších knižních hitů roku 2017 pro mládež – Snílek Neznámý. Sen si vybírá snílka, nikdy naopak. Sirotek a knihovník Lazlo se celý život bál, že si ho vybere nějaký obyčejný sen. Už odmala je navíc posedlý mytickým ztraceným městem Pláč. Ale na to, aby ho vyrazil hledat přes půl světa, je příliš zbabělý. A tak o městě hledá každou zmínku v knihách, dokud se mu nenaskytne příležitost vyrazit se skupinou legendárních válečníků. S nimi si může konečně splnit svůj sen… nebo o něj navždy přijít.

Chcete vědět, co si mámy opravdu myslí o každodenním rodinném životě? Úspěšná skotská blogerka Gill Sims vám to s vtipem a nadsázkou vysvětlí ve své knize Proč máma pije. Máma slaví devětatřicáté narozeniny. Před sebou má vidinu hrozivé budoucnosti plnou lidí, kteří ji zvou na kurzy jógy a večírky, kde každý prohlašuje, že se „líznul“ po skleničce vína. Ale máma nechce trávit čas tam, kde dobrou noc dávají ženy, které žijí JEN pro své děti a snaží se jedna druhou trumfnout mimoškolními aktivitami a „úspěchy“ svých potomků. Místo toho svírá sklenici vína a mumlá: „Život je na h…“ Pořád dokola. Dokud si nevzpomene na ten výborný nápad…

Všechny mlsné jazýčky potěší i inspiruje Domácí medová kuchařka Petry Rubášové. V této knize odhalíte netušené možnosti, jak využít med v domácí kuchyni: Ochucené medy, perníčky, zmrzliny, džemy, želé, likéry, karamelky a další cukrovinky, dezerty, moučníky, oříškové tyčinky a flapjacky, vánoční cukroví, polévky, masové i bezmasé pokrmy, pomazánky, omáčky, saláty a salátové zálivky, nápoje… Vše s medem! A k tomu vám autorka ještě přidala recepty na domácí kosmetiku, tipy na výlety do včelařských muzeí a kontakty pro začínající včelaře.

 

 

Reklama