Co způsobuje tik v oku

zdroj: Pixabay.com

Tik v oku považujeme za banalitu, ale pravda je, že to tak být nemusí. Máme pro vás cenné informace, které se týkají tohoto zdravotního problémů. Popíšeme si hlavní příčiny tikání v oku a podíváme se na to, jak se tikání v oku rychle zbavit.

Reklama

Co je vlastně tik v oku?

Tik v oku je rychlý pohyb svalů v oblasti víčka. Objevuje se kdykoliv během dne. Někdy nám v oku jen několikrát zaškube, jindy nás tikání může trápit třeba i několik hodin. Vždy je třeba hledat příčinu tikání, protože může být projevem i velmi vážné nemoci.

Když se jedná o banalitu

zdroj: Pixabay.com
zdroj: Pixabay.com

Ve většině případů je tikání v oku banalitou, kterou lze poměrně rychle řešit. Nejčastěji je tik v oku způsoben přetížením svalů. Příčinou přetížení může být dlouhé dívání se do knihy nebo do monitoru. Prevence je v tomto případě velmi jednoduchá – není dobré celý den koukat na stejné místo a držet oči ve stejné poloze. Minimálně jednou za hodinu si oči promněte a zakoulejte s nimi. Několikrát také oči rychle zavřete a otevřete. Svaly budou muset jinak pracovat, protáhnou se a nedojde k jejich přetížení. Cukání v očích často souvisí s vyčerpáním a nedostatkem spánku. Velmi častou příčinou je také dlouhodobý stres. Snažte se proto těmto „vyvolávačům“ vyvarovat. Unaveným očním víčkům pomohou také obklady. Dejte cca na 30 minut do lednice vychladit obyčejný vylouhovaný sáček čaje a poté přiložte na oční víčka. Tik v oku pomáhá mírnit také dostatek hořčíku. Pokud nechcete polykat tablety, musíte vědět, že najdete hořčík v potravinách. Nejvíce v datlích a banánech.

Jako projev vážné nemoci

Tik v oku může být doprovodným projevem několika neurologických poruch. Patří mezi projevy roztroušené sklerózy. Může poukazovat také na Parkinsonovu chorobu či Tourettův syndrom. Pokud se vám tik v oku vrací, je lepší preventivně navštívit lékaře, který vás vyšetří a vážné příčiny potvrdí nebo vyloučí.

Reklama