Co nesmí chybět v kutilově dílně?

zdroj: pixabay.com

Jistě jste už slyšeli rčení „zlaté české ručičky“. Něco na tom bude – ať už zavítáte do libovolné české domácnosti, takřka s jistotou zde narazíte na nějaké to základní nářadí. Nejeden český muž dokáže svépomocí opravit drobné závady v bytě, aniž by hned bylo potřeba volat řemeslníka. A řada rodičů dodnes lituje, že zatímco za svých mladých let si ve školních lavicích užívali oblíbené „dílny“, jejich děti dnes už tento předmět neznají. Reálně tak hrozí, že dorůstající generace nebude vědět, jak se zatlouká hřebík a k čemu se používá šroubovák.

Reklama

Pojďme to změnit – naučte své ratolesti, co by nemělo chybět v kutilské dílně. Nikdy nevíte, kdy se to může hodit. Pokud něco z následujícího seznamu doma postrádáte, není od věci naplánovat i výlet do specializovaného obchodu a vybavit svou domácnost pro každou příležitost.

Pracovní místo

Základem je bytelný a kvalitní dílenský stůl, neboli ponk. Ten by měl být především dostatečně prostorný, aby se u něj dobře pracovalo. Při instalaci je dobré zvážit, zda budete při práci spíše sedět, nebo stát – podle toho nastavte jeho výšku, abyste se nemuseli hrbit. Praktické je případně zakoupit rovnou dva, jeden vyšší a jeden nižší, což navíc umožní, aby se při práci střídalo více osob. Nezapomeňte, že k hraně stolu budete čas od času něco přidělávat nebo uchycovat, měl by tedy být umístěn tak, aby byl umožněn přístup z většiny stran. Pokud nemáte v dílně dostatek prostoru, lze sehnat i pojízdný ponk na kolečkách (volte zásadně ten s možností zabrzdění) a ten následně přesunovat dle potřeby. Při výběru dbejte vždy především na stabilitu a pevnost pracovní desky – o stůl se pravděpodobně budete opírat a pokládat na něj těžké předměty, měl by tedy mít rovněž vysokou nosnost.

Osvětlení

Dalším krokem při zařizování dílny je světlo. Jistě není třeba zdůrazňovat, že na práci je důležité dobře vidět, a to nejen během dne, ale zejména za tmy. Pokud plánujete uchylovat se po večerech do dílny, pak se bez kvalitního osvětlení neobejdete. Vyplatí se mít hned několik světelných zdrojů: kromě stropní svítilny ještě jednu až dvě menší stolní lampičky a také baterku. 

Vhodné osvětlení Např. https://www.ynaradi.cz/led-svetlo-2091-unior

Zdroje elektřiny

V případě, že máte možnost zařídit si dílnu zcela „od píky“, dobře si promyslete umístění zásuvek. Při práci velmi pravděpodobně budete používat elektrické pomocníky, takže zásuvka těsně po ruce se snadným přístupem přijde vhod. Zásuvek rozmístěte po dílně raději více než méně, abyste posléze nemuseli spoléhat na prodlužovačky a kabely natažené po celé místnosti.

Úložný prostor

Naprosto klíčový faktor pro udržení pořádku, který je při práci pochopitelně důležitý podobně jako kvalitní vybavení. Abyste měli přehled ve svém nářadí, každé by mělo mít své stálé místo. Investujte proto do bytelných regálů a poliček, háčků, věšáků či skříněk (zde platí, že každému vyhovuje jiný systém uspořádání a většina kutilů si postupně vytvoří svůj vlastní). Pamatujte, že budete potřebovat uskladnit nejen velké předměty, ale i drobnosti, které se snadno ztratí (například šroubky a matky).

Nářadí

Teprve teď přichází na řadu jednotlivé vybavení. V tomto případě pochopitelně záleží na tom, čemu se chcete primárně věnovat. Univerzální seznam pro všechny domácí kutily neexistuje a každý svou dílnu vybaví trochu jinak. Nicméně lze uvést alespoň základní zásady – některé nářadí se totiž může hodit v podstatě kdykoliv. Je to jako v kuchyni: i když třeba nevaříte často, stejně patrně máte doma struhadlo či škrabku na brambory.   

Postupujte od drobností, jako jsou hřebíky, šroubky nebo hmoždinky, až po větší předměty – klasické manuální nářadí jako kladivo, kleště či dláto. V kategorii elektrických přístrojů nesmí chybět vrtačka nebo páječka (obě nejlépe akumulátorové). Nezapomeňte také na nože, pily, malířské potřeby či svěrák. Dále budete potřebovat metr, vodováhu nebo pracovní podpěry (tzv. kozy)  – výběr je v podstatě nekonečný. Ideální představu si uděláte, pokud zavítáte do některého z hobbymarketů a projdete se mezi regály, případně prostudujete katalog. Před nákupem je praktické sestavit seznam.

Bezpečnost

Kutilovi nesmí chybět ještě jeden základní pilíř každé dílny: bezpečnostní vybavení. Nezapomeňte si obstarat ochranné pomůcky jako brýle, sluchátka, lékárničku či hasicí přístroj. Samozřejmostí jsou rukavice (raději rovnou několik párů) a ochranný oděv. A na závěr zmiňme ještě úklidové pomůcky – při práci po vás často zbude hotová spoušť, která ke kutilství zkrátka patří. Aby byla dílna pro příští návštěvu zase jako ze škatulky, myslete na smetáček a lopatku, hadr, případně vysavač a čisticí prostředky.

Komerční sdělení.

Reklama