Citron pomáhá zlepšit pamět a bojuje proti únavě i otravnému hmyzu

Citron je vejcovitého tvaru a je plodem citronovníku. Může být barvy žluté, tmavě i světle zelené. Nesmíme ho však vnímat jen jako kyselé ovoce, které nám pomůže při nemoci či nachlazení. Citron může být i velkým pomocníkem v naší domácnosti.

 

Na co mít doma drahé saponáty. Postačí si koupit síťku citronů a uvidíte, že vše půjde líp. Citron dobře čistí skvrny na prádle, vnitřky zašlých skleněných váz, hliníkové nádobí, potřísněné ruce, skvrny od nikotinu na rukou, hedvábí, pozlacené kovy, měděné nádobí, perly, slonovou kost, stříbro, dřevěné stoly, prkénka nebo vany.

Citron také skvěle odstraňuje fleky od čaje, čokolády, borůvek, jablek, inkoustu, mléka, rzi, trávy, červeného vína nebo propisky a citronová šťáva smíchaná se solí je výborným odrezovačem.

Zkuste i teplý nápoj z citronové šťávy, lžíce medu a horké vody, ta by však měla mít maximálně 70 °C. Citronová šťáva je bohatá na vitamín C a med utiší bolest v krku. Kromě nachlazení pomáhá citron zlepšovat mentální aktivitu a vaši paměť.

Japonští vědci zjistili, že pokud lidé v práci cítí citronovou vůni, pak méně chybují.

Citronová esence vás také zbaví deprese, úzkosti a zlepší vám náladu. Citronové aroma vám pomůže od napětí po dlouhém náročném dni. Pokud si doma zapalujete rádi svíčky, sáhněte po těch s citronovou vůní, pokud dáváte raději přednost esenciálním olejům, pak i ty volte citronové, a pokud nepreferujete ani svíčky, ani olejíčky, pak si jen po příchodu domu rozkrojte čerstvým citron a nechte jeho vůni linout vaším domovem.

Říkáte si: „Proč nechat na stole položený rozpůlený citron?“ Kromě toho, že vůně uvolní vaše tělo od stresu a zbaví vás špatné nálady, tak i vám příjemně provoní místnost a vyčistí vzduch. Citron má totiž také antibakteriální účinky.

A věděli jste, že citron je doporučován i lidem trpícím vysokým tlakem? Vědci přišli na to, že budete-li si pravidelně přičuchávat k citronu, můžete docílit nižšího krevního tlaku i bez léků.

V neposlední řadě je citron skvělým odpuzovačem hmyzu. Ať už se chcete zbavit mravenců, much, komárů a jiného hmyzu, stačí provonět domov citronem. Pokud nechcete, aby vás brouci a komáři otravovali také venku, rozkrojte citron a do každé půlky dejte hřebíček. Uvidíte sami, že si užijete poklidný večer bez štípanců na zahradě a že se obejdete i bez chemických a drahých repelentů.

Reklama