Chirurg Tomáš Šebek se dočkal audio podoby Mise Afghánistán

Jaká je cesta od blogu, přes knihu až k audioknize, to je příklad titulu Mise Afghánistán od autora Tomáše Šebka. Začalo to původně nevinně jako sdělování informací z cesty rodině a nakonec z toho vznikla audiokniha. Ta je jednak inspirací pro budoucí lékaře, ale i popisem situace lékaře, který pracuje v jiných podmínkách, než je u nás standardní.

Operování, starost o pacienty a život v afghánském městě Kundúz popisuje Mise Afghánistán, příběh o českém chirurgovi v zemi lovců draků. Knihu vydala Paseka a Audiotéka nyní přichází s audio verzí. Jejím nákupem podpoříte organizaci Lékaři bez hranic.

Zážitky lékaře bez hranic

Audiokniha obsahuje soubor blogových zápisků psaných během samotného pobytu. Ty byly psány po dobu pěti měsíců a shrnují pocity, postřehy ze života českého chirurga na misi v zemi, kterou již dlouho sužují válečné konflikty. Jaké jsou podmínky pro život a pro operace, které si často ani nedokážeme představit a následný boj o pacientův holý život. Jaké je to učit lékaře a předávat si vzájemné zkušenosti ohledně operací a situace, které vznikají díky životu v Afghánistánu? „Do Afghánistánu se asi nikdy nedostanu a přece, jako bych tam chvíli byl! Že je život křehký vím, ale že má úplně stejnou cenu tady i tam, tak daleko, na to jako bych trochu zapomínal. Díky za připomenutí, pane doktore,“ řekl o audioknize interpret Lukáš Hlavica.

Audiokniha je vyprávěná životem lékaře na misi daleko od domova velmi poutavě. A jak to má vlastně autor s audioknihami? „Posluchačům bych audioknihu doporučil i proto, že mám sám rád audioknihy. A tím nutně nemyslím tu vlastní. Příkladně už jsem totiž s audioknihami naběhal pár desítek kilometrů,“ říká o audioknihách autor Tomáš Šebek. Ten i během mise sportoval a udržoval se ve formě hraním fotbalu, ping-pongu nebo běháním.

Audiokniha Mise Afgánistán je pro mne „nezařaditelný“ žánr, tím chci říct, že je výjímečná. Pojmout tento syrový styl vyprávění plný odborných lékařských výrazů, navíc s lehkostí profesionála, jakým MUDr. Šebek beze sporu je, a převést ho do mluvené podoby se mi na začátku natáčení zdálo, jako velký oříšek. Nakonec nejlepší způsob bývá většinou ten nejjednodušší. Jakákoliv stylizace by tomuto textu spíše ublížila, takže po konzultaci s panem Hlavatou jsme se shodli, že „pouze“ převedeme text na mluvené slovo. A najednou to začalo fungovat. Najednou jsem měl pocit, jako by mi to vyprávěl sám autor. A tak by to mělo být. Na to, abyste uměli předvádět klauna na bruslích,  musíte umět sakra dobře bruslit. A tak tomu je i v této audioknize. Velké poděkování panu Lukáši Hlavicovi a jeho hereckému umění. A velké poděkování MUDr. Šebkovi za jeho zážitky o které se nebál s námi podělit. Bylo mi ctí s nimi spolupracovat,“ řekl o audioknize režisér Miloš Vrána.

Tomáš Šebek vyjel na zahraniční mise s Lékaři bez hranic. Ti jsou jednou z největších humanitárních a zdravotnických organizací na světě. Poskytují odbornou zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi a přírodními katastrofami a lidem vyloučeným ze zdravotní péče ve více než 60 zemích světa. Zdravotní péči poskytují bez jakékoliv diskriminace: bez ohledu na pohlaví, etnický původ, náboženské vyznání či politické přesvědčení. Lékaři bez hranic rovněž přinášejí svědectví o situaci lidí v nouzi a příčinách krizí. Lékaři bez hranic byli založeni pod názvem Médecins Sans Frontières (MSF) v roce 1971.

Audioknihu si můžete poslechnout a zakoupit na audioteka.cz.

Poslechněte si úryvek z audioknihy.

Křest audioknihy

Křest audioknihy Mise Afghánistán se bude konat na výstavě Polní nemocnice Lékařů bez hranic v Praze. Audiokniha bude pokřtěna 5. května 2016 v 19:00 na náměstí Míru. Slavnostního představení se zúčastní Tomáš Šebek, interpret Lukáš Hlavica a také režisér Miloš Vrána.

 O výstavě Polní nemocnice Lékařů bez hranic

 Polní nemocnice Lékařů bez hranic v Praze je interaktivní výstava, která bude k vidění na náměstí Míru od 3. do 13. května. Lékaři bez hranic v ní představí, jak vypadá jejich práce v zemích, kde působí. Přiblíží také to, čemu čelí lidé v krizových oblastech. Co se děje, když vzplane válečný konflikt, nějakou oblast zpustoší přírodní katastrofa nebo vypukne epidemie cholery. Návštěvníci zjistí, jaký je nejúčinnější způsob léčby těžce podvyživených dětí. Zájemce budou provázet výstavou rovněž spolupracovníci, kteří jezdí na mise s Lékaři bez hranic. Návštěvníci si budou moci prohlédnout vybavení, které se využívá při záchraně životů a řadu exponátů si budou moci vyzkoušet na vlastní kůži, kupříkladu budou moci ochutnat pastu Plumpy’Nut®, jež se používá při léčbě dětské podvýživy či roztok na léčbu cholery. Výstava bude mít rovněž doprovodný program, mimo jiné tam budou promítány dokumentární filmy o práci Lékařů bez hranic. Vstup je zdarma. Více informací o akci naleznete na http://www.polni-nemocnice.cz/.

Reklama