Čeká vás dlouhý let? Fyzioterapeutka poradí, jak ho zvládnout

zdroj: pixabay.com

Letní dovolenou plánují dvě třetiny Čechů. Nejčastěji volí mořské destinace a více než 31 procent preferuje leteckou dopravu. Cestování letadlem má však svá úskalí a ne každému dělá dobře – mezi nejčastější problémy patří oteklé nohy nebo pískání v uších. Jak se jim vyvarovat?

Reklama

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK považuje bezmála 26 procent Čechů za ideální dovolenou pobyt u moře. Další třetina populace pak preferuje moře v kombinaci s městem či přírodou. Taková místa leží stovky až tisíce kilometrů daleko, proto bezmála třetina obyvatel považuje za nejlepší na dovolenou letět. Navzdory obtížím, se kterými bývá takové cestování spojováno.

Statické sezení i několik hodin ve stísněném letadlovém prostoru je náročné především pro dolní končetiny, které bolestivě tuhnou a otékají. Dále jsou obvyklé bolesti krční páteře nebo hlavy kvůli nevyhovující poloze hlavy ve spánku. Při dlouhém sezení se může navíc ozvat také bolest v kostrči,“ vyjmenovala vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Svalové problémy z cestování letadlem pomáhá eliminovat řada jednoduchých pomůcek, dostupných i v obchodech na větších letištích. Do letadla bych doporučila krční polštář pro podporu hlavy pří spánku a odpočinku. S ním lze předejít přetížení či zablokování krční páteře, bolestem hlavy a dalším potížím. Pokud někoho trápí bolesti kostrče, existují i nafukovací polštářky pro sezení. V případě, že člověk trpí na otékání dolních končetin, měl by před nástupem na palubu zvážit kompresní podkolenky,“ uvedla Iva Bílková.

Při vzletu a přistávání trápí mnoho lidí vinou vyrovnávání tlaku v kabině nepříjemné, někdy až velmi bolestivé zalehnutí uší. „Tyto stavy zmírní žvýkačka nebo takzvaný potápěč, snadný cvik, kdy si člověk zacpe nos a přes něj se pak snaží vydechnout,“ popsala fyzioterapeutka.

Pokud je to jen trochu možné, člověk by se měl alespoň jednou za hodinu postavit a projít v uličce. Důležitý je také dostatečný pitný režim. V případě oteklých nohou nebo bolesti krční páteře jsou vhodné následující cviky, které se provádějí vsedě a nevyžadují mnoho prostoru.

Cévní gymnastika na otoky nohou

Vsedě opřete chodidla o zem a střídavě je stavte na paty a co nejvýše na špičky. Udržujte svižné tempo. Můžete střídat polohy – jedna noha na špičce, druhá na patě a naopak.

Protahování a napřímení krční páteře

Vsedě napřimte páteř, ramena jsou stažená dolů, bedra mírně dopředu, dlaně položené na stehnech. S dlouhým výdechem pusou rukama zatlačte do stehen a „odtlačte“ se za hlavou vytaženou co nejvýše, napřimte páteř, hlavu vytáhněte co nejvýše a bradu zasuňte mírně zpět k páteři, ramena jsou stále dole. S dalším výdechem hrudník „sjíždí“ dolů k pánvi.

Reklama