Bezplatná poradenská linka pro rodinné pečující

Pečujete-li o své rodiče nebo o babičku či dědečka a nevíte si rady, jak si počínat při zamítnutí příspěvku na péči, jak se domoct práv opatrovaných osob, nebo zda něco ve své péči nezanedbáváte? Nyní vám pomůže bezplatná poradenská linka Diakonie Českobratrské církve evangelické.

 

Diakonie Českobratrské církve evangelické, v rámci projektu Pomáháme pečovat, provozuje od loňského roku celostátní bezplatnou poradenskou linku pro rodinné pečující. Linka je určena především rodinným pečujícím o seniory, ale odpovědí se samozřejmě dostane i pečujícím o další cílové skupiny.

 

 

Bezplatná poradenská linka pro rodinné pečující

Poradenská linka 800 915 915 je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin a volající si zde nejčastěji žádají informace z oblasti sociálně-právní např.: jak si počínat při zamítnutí příspěvku na péči, co dělat v případě nečinnosti úřadu práce, jaká jsou jejich práva a jak je mohou vymoci.

 

Volající se často obracejí také s dotazy, jak řešit konkrétní případy, když například lékař nechce předepsat některé pomůcky s tvrzením, že na ně není nárok. V tomto případě mnohdy platí, že lékař nemusí být vždy dobře informován a je třeba mu příslušnou vyhláškou dokázat, že nárok existuje.

Další dotazy směřují na ošetřovatelskou problematiku. Rodinní pečující se někdy potřebují ubezpečit, že jejich postup v péči o blízkého je správný, a že nic podstatného nezanedbávají.

Bezplatné poradenské linky pro pečující už delší dobu úspěšně fungují například v Německu nebo Švédsku, kde jsou mnohem více rozšířeny, protože byly zřizovány regionálně u center pro pečující.

 

Pomáháme pečovat.

 Projekt Pomáháme pečovat zahrnuje řadu aktivit pro rodinné pečující o seniory. V loňském roce vyšly například příručky pro pečovatele: Rady sociálně-právní, Rady pro komunikaci a Rady ošetřovatelské, a také Pokyny pro začínající pečovatele. Všechny publikace je možné si stáhnout z webu www.pecujdoma.cz, který obsahuje rovněž návody pro pečovatele, včetně 30 výukových videí. Současně probíhá na několika místech ČR cyklus kurzů pro pečující, pořádaných zdarma (Písek, Ostrava, Hradce Králové, v březnu v Olomouci a Roudnici nad Labem). Připravují se další tři příručky: Rady lékařské, Rady rehabilitační a Rady pro závěr života, které vyjdou v průběhu tohoto roku.

Bezplatná poradenská linka 800 915 915 a celý projekt Pomáháme pečovat je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR.

Reklama