Beletrií se snažím upozornit na palčivé problémy černého kontinentu, říká v rozhovoru spisovatelka Hana Hindráková

Spisovatelka Hana Hindráková prostřednictvím svých knih upozorňuje na problémy Afriky. Věnuje se těžkým osudům afrických dětí i závažné problematice byznysu s falešnými léky. O literární tvorbě, Africe i přání afrických dětí jsme si povídali se spisovatelkou Hanou Hindrákovou.

 

Spisovatelka Hana Hindráková pochází z Trutnova, v Praze vystudovala Vysokou školou ekonomickou a poté se zaměřila na rozvojová studia. Po studiích založila neziskovou organizaci Fair, která se zaměřuje rozvojovou spolupráci. V rámci svých činností mnohokrát navštívila Keňu, která se pro ni stala zdrojem inspirace literární tvorby. Ve své tvorbě autorka poukazuje na závažné problémy Afriky, mezi které patří obchod s dětmi, onemocnění HIV či nebezpečný obchod s falešnými léky.

 

Vaše tvorba je převážně zasazena do afrického prostředí. Co vás k psaní o Africe inspirovalo? 

Inspirují mě hlavně vlastní zážitky a příběhy tamních lidí, které jsou mnohdy skutečně neuvěřitelné. Prostřednictvím beletrie se snažím upozornit na palčivé problémy černého kontinentu.

Kniha Děti nikoho popisuje kruté osudy afrických sirotků. Bylo pro vás těžké se s touto problematikou vyrovnat?

Hana Hindráková, zdroj: archiv Hany Hindrákové

Ze začátku to bylo opravdu velmi těžké, ale postupem času se člověk tak nějak obrní a získá od toho určitý odstup. Jinak bych o tom nemohla psát. K této problematice se chci vrátit v jedné z dalších knih, protože si myslím, že jsem v knize Děti nikoho plně nevyužila potenciál tohoto tématu. Spolupracuji s jedním centrem pro děti ulice v Keni. Děti mi prostřednictvím pracovníků této organizace vyplnily dotazníky o svém životě, svých přáních a snech. Musím říct, že když jsem si jejich odpovědi četla, téměř mi tekly slzy. Je to neuvěřitelné, kolik síly a víry v sobě mají v takové těžké životní situaci.

Můžete nám říct, o čem sní africké děti a co si přejí?

Děti ulice, s nimiž jsem dělala rozhovory, sní převážně o tom, že se jim podaří dostat z ulice a budou chodit do školy. Sní o tom, že se jednou stanou lékaři, učiteli, že budou pomáhat ostatním a cestovat. Doufají, že se jim podaří dostat z ulice, než zemřou, aby Bohu ukázaly, že dokážou svůj život zlepšit, že se obejdou bez živoření a okrádání ostatních, k němuž byly nedobrovolně donuceny.

Vracíte se pravidelně do Keni nebo inspiraci pro další tvorbu čerpáte ze získaných zkušeností?

Inspiraci čerpám všude, kde se dá. Někdy si připadám jako taková houba, která do sebe nasaje všechno možné a potom z toho vytvoří knihu. Ale teď vážně. Inspiraci čerpám kolem sebe, na cestách, z článků v médiích, z příběhů, které se ke mně dostanou. Do Keni se vcelku pravidelně vracím a chystám se tam po tříleté pauze na přelomu roku. Teď je to pro mě o něco komplikovanější než dřív, protože mám malého syna, ale naštěstí mám i  úžasného manžela, který slíbil, že Káju pohlídá.

Hana Hindráková v Keni, zdroj: archiv Hany Hindrákové

V září vyjde vaše nová kniha Smrtící byznys. Můžete nám knížku představit?

Hlavním tématem knihy odehrávající se v Ugandě je problematika falešných léků dovážených z Číny. Jedná se o léky, které místo účinné látky obsahují pouze cukr nebo třeba mouku. Podotýkám, že v tom lepším případě. V tom horším například jed na krysy, leštidlo na parkety, nemrznoucí kapalinu atd. Podle Světové zdravotnické organizace se jedná o jeden z největších problémů světového zdravotnictví. Bohužel takový, o němž se příliš neví. Možná si někdo řekne, že v Čechách se ho to netýká, ale… Stačí, když pojedete na dovolenou do některé z méně rozvinutých zemí a budete potřebovat lékařské ošetření. Případně když si objednáte léky na internetu, kde je dostupné absolutně všechno včetně léků na předpis.

Kniha vypráví příběh Ellen, která přijede do Ugandy, aby na zdejší klinice pomáhala trpícím dětem. Iluze o léčbě ji však brzy přejdou. Děti, které dostaly falešné léky na malárii, totiž umírají. Když se Ellen obrátí na tamní Organizaci pro boj s falešnými léky, udělá osudovou chybu. Nemohla tušit, že za výnosným kšeftem stojí někdo s hodně dlouhými prsty… Ona teď musí zachránit jak děti, tak sebe.

Tento druh obchodu je naprosto šokující. Máte nějaké informace, zda problematiku aktivně řeší Světová zdravotnická organizace, EU či jiné instituce?

Na úrovni Evropské unie řeší tento problém Pracovní skupina k problematice vymáhání práva, jejíž založení iniciovala Velká Británie a Irsko. Nyní do této skupiny patří všechny státy EU plus Švýcarsko a Norsko.

Na celosvětové úrovni vznikla v rámci Světové zdravotnické organizace pracovní skupina Impact, která pomáhá definovat základní celosvětové strategie pro boj s falešnými léky.

Budete mít k nové knize Smrtící byznys také autorská čtení, kde vás čtenáři mohou vidět?

První autogramiáda ke knize bude 10. října od 17:00 v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí v Praze. Hostem bude herečka Nela Boudová a bývalá ředitelka nemocnice v Ugandě Kateřina Karásková. O dalších termínech autorských čtení se mohou čtenáři dozvědět na mé osobní webové stránce.

Děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v literární tvorbě a osvětové činnosti.

Reklama