Barokní Vrtbovská zahrada patří k nejkrásnějším v Praze

Vrtbovská zahrada v Praze, zdroj: pixabay.com

Na Malé Straně v Praze najdete krásnou barokní Vrtbovskou zahradu. Když procházíte Karmelitskou ulicí kolem domu č. 25 s nenápadnou fasádou a nejste znalí věci, vůbec netušíte, že za průchodem tohoto domu se nachází nejkrásnější barokní terasovitá zahrada v Praze.

Reklama

Vrtbovskou zahradu založil pro hraběte Jana Josefa z Vrtbty kolem roku 1720 proslulý barokní architekt František Maxmilián Kaňka. Na konci 20. století byla tato zahrada nově upravena a byla dostavěna její vstupní část s pokladnou a sociálním zařízením.

Zahrada, která má rozlohu 0,31 hektarů, je umístěna ve svahu Petřína. Najdete zde schodiště, terasy, zábradlí s kuželkovými balustrádami, barokní sochy a vázy, zahradní cestičky, záhony, živé ploty a vyhlídková místa.

Přímo u domu, v rovinaté části zahrady je salla terrena zdobená freskou barokního mistra, malíře Václava Vavřince Reinera. Je zde i bazének se sochou putti. Na zahradních terasách jsou pak umístěny originály, nebo kopie barokních soch vynikajícího sochaře vrcholného baroka Matyáše Bernarda Brauna. Jsou zde sochy antických bohů, reliéfy mořských panen  a mnoho kamenných váz. Po schodišti můžete vystoupit až na nejvyšší místo v zahradě, odkud je skvostný pohled na malostranská zákoutí. Mnozí znalci staré Prahy tvrdí, že právě odsud je nejkrásnější pohled na malostranský chrám sv. Mikuláše.

Reklama