3 tipy na regeneraci po nedělním výšlapu

Zdroj: Oglivy & Mather Morava

Babí léto volá po víkendu stráveném v přírodě, ideálně na horách, odkud můžeme pozorovat krásné barvy podzimní přírody. Pokud si kromě turistických zážitků přinesete i nějaký ten puchýř nebo bolavý sval, máme pro vás tři tipy, jak se s nimi vypořádat.

Reklama

I když se nemůžete dočkat, až brzy zrána vyrazíte do přírody, nezapomeňte do batohu přibalit náhradní a dostatečně teplé oblečení – nikdy nevíte, jaký rozmar si počasí vymyslí. Zejména pokud vyrážíte na výlet po delší době, dobře zvažte a rozvrhněte vaše síly. Než se vydáte k vrcholu, jemně prokružte všechny velké klouby, pevně přitáhněte tkaničky a pak už hurá nahoru.

1. Pekelný výšlap následuje svalová únava

Pokud jste si dali do těla příliš, bolest svalů se může dostavit klidně až druhý nebo třetí den po sportovní aktivitě.

Pokud je natažení či namožení svalů intenzivní, dopřejte si především klid bez zátěže. Můžete zkusit přikládat ledové nebo francovkové obklady nebo stažení pomocí elastického obinadla. Pokud však bolest přetrvává více dní, neváhejte se obrátit na lékaře, který odhalí, zda se nejedná o výraznější poranění.

Se svalovou únavou můžete úspěšně bojovat krátkou masáží. Ideálním pomocníkem je například francovka ALPA nebo chladivá emulze ALPA s mentolem, obsažené silice podporují prokrvení pokožky, uvolnění a regeneraci svalů.

 2. Nohy jako v bavlnce

Mezi jednotlivými výšlapy nechejte body vždy dostatečně vysušit, abyste se zbavili jakékoliv vlhkosti. Pořiďte si zásyp nebo sprej na ošetření nadměrně potících se nohou z řady Pedik, která obsahuje také antiperspiranty ve spreji.

Na bolavá chodidla platí jemná masáž. Nikdy však nemasírujte ztuhlé svaly, nejprve je nechejte odpočinout, případně prohřát:

  • Pro začátek oblast chodidla jemně hlaďte, začínejte dvěma palci od špiček chodidel a pokračujte dlouhým pomalým pohybem přes celé chodidlo. Postupně, když se svaly začnou uvolňovat, můžete zvyšovat tlak.
  • Ideálním a jednoduchým pohybem je kroužení v kloubech. Nohu za kotníkem uchopte jednou rukou a druhou rukou chodidlem otáčejte střídavě do obou směrů, chodidlo se snažte maximálně uvolnit.
  • Uchopte jeden prst po druhém a jemně ho vytáhněte. Teď je čas věnovat se nožní klenbě. Promasírujte klenbu nohy z vnější i vnitřní strany, ideálně si vezměte k ruce masážní olej nebo krém.

3. „Vyrobila“ vám bota puchýř?

Pokud si pro podzimní turistiku pořídíte krásné nové botky, je možné, že jako nevítaný bonus získáte i nějakou tu sadu puchýřů. Puchýře vznikají v místech s intenzivním třením, pokud se k tomu přidá vlhkost způsobená nesavými ponožkami nebo promokavými botami, dochází k poškození vrchní části kůže a vytvoří se puchýř.

Nejčastější radou je nepropichovat a aplikovat „vlhké hojení“, pro které seženete speciální náplasti. Také tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje řadu důležitých látek, které přispívají k úspěšnému hojení. Ve vlhkém prostředí tedy hojení probíhá rychleji než při přiložení suchého krytí.

Lucie Paseková

Reklama